Templates by BIGtheme NET

47 Sessiz The Beatles Yılı!

(8 Nisan 1970 – 8 Nisan 2017)

Uçurumun kenarına gelmek zannettiğin, sahnede olmak…

Aşağıdaki kayalık, ellerini kaldırmış binlerce insan…İntihar dediğin, insanların ellerine bırakmak kendini…

Sonra dönüp durmak saatlerce o ellerin üzerinde,

o dakikalara eşit dalgalarda savrulmak…

Ölmek mi?

O hiç yok!

Konserlik intiharlarda ruhum…

Belki aylar sonra yine uçurumun kenarında bulacağım kendimi…

Ama ayaklarım uçurumun kenarına varıncaya değin;

Rock dinleyeceğim!

Ve onu anlatacağım!

Yazı / Şiir: Mahir Bora Kayıhan / Anekdotlar: Alpay Dereli

Yukarıda ki giriş yazısı Let it Be parçasını dinlerken, aniden çıktı… O gün hiç aklıma gelmezdi bir The Beatles yazısı yazacağım ve bu şiiri de girişte kullanacağım. Tam 47 sessiz The Beatles yılı geçti. The Beatles yılı! 8 Nisan 1970’te dağılan grup, biyografisinde birçok ilki barındırıyor. Her rocker’ın gönlünde başka bir iz bırakmış olan The Beatles’ın elemanları dağıldıktan sonra tabii ki müzikten kopmadı, ama The Beatles bambaşka bir boyuttu dinleyiciler için. 47 yıllık sessizlik, The Beatles’a bir toz dahi kondurmadı. Öyle ki yazıyı yazarken Help’i, Let it Be’yi, Imagine’ı sanki ilk defa dinliyormuşum gibi heyecan doluyum.

Black Sabbath’ın Children of The Grave, Led Zeppelin’in Kashmir, Pink Floyd’un Another Brick in The Wall, Clash’in London Calling, Janis Joplin’in (Big Brother And The Holding Company) Piece Of My Heart’ını her dinleyişimde daldığım rüyalardayım. 60’lı – 70’li yıllar, rock’ın ateşli özgün çağı…

Yirmili yaşlardaki gençler arşivleri karıştırıyor, The Beatles plaklarını araştırıp buluyorlarsa, o efsanevi parçaları cızırtılı plaktan dinliyorlarsa hala o ruh yaşıyor demektir. Bir The Beatles, Janis Joplin, Black Sabbath, Led Zeppelin, Rolling Stones, Doors, Jimi Hendrix, Yes, Pink Floyd, Who, Cinderella, Kiss, Toto, Lynyrd Skynrd, ZZ Top, Aerosmith, Santana, Clash, Sex Pistols, Van Halen, Sherly Crow, AC/DC daha olmayacak. Taklitleri çok olacak ama onlar olmayacak!

Yani kısacası 90’ların ne dediği belirsiz, 2000’lerin ne çaldığı muamma, 2010’ların “rock bunun neresinde” dedirten birçok grubuna ayırdığınız zamanın çok azını bu isimlerden birine ayırın ve neden bu kadar uzun uzun yazdığımı anlayın…

Sizlere bu yazıda The Beatles’ın kuruluşunu, doruk albümlerini ve kısa anekdotlarını aktaracağım. Ki, geçen sayı Janis Joplin yazmıştım, kaçıranlar üzülsün diye hatırlatayım istedim…

The Silver Beatles’tan The Beatles’a…

the-beatles (4)

John Winston Lennon (9 Ekim 1940 Liverpool / 8 Aralık 1980 New York) ve Paul James McCartney (18 Haziran 1942 Liverpool), Quarrymen adlı grupta beraber çalıyorlardı. 1959 yılında George Harrison’ı (25 Şubat 1943 Liverpool / 29 Kasım 2001 New York) da aralarına alarak The Silver Beatles’ı kurdular. Böylelikle ilk Beatles tohumları atıldı ve üç yıl sonra aralarına Ringo Starr’ı (7 Temmuz 1940 Liverpool) da alarak The Beatles adıyla çalışmalara başladılar.

The Beatles çok kısa zamanda Liverpool kulüplerinde ün kazandı. 1962 yılında Love Me Do ve 1963 yılında Please Please adlı plakları grubu, İngiltere’nin en çok konuşulan grubu yaptı. Plaklarda bariz bir şekilde Elvis Presley etkileşimi vardı. 1964 yılında I Want To Hold Your Hand aldı plak, The Beatles’ı dünya listelerine soktu. Hem de en üst sıralardan. Yani bu dört genç, tüm dünyaya biz buradayız diye çığlık çığlığa bağırıyordu.

Beatlesmania yani Beatles Çılgınlığı…

the-beatles (3)

Beatlesmania (Beatles Çılgınlığı) adıyla yıllarca rock severlerin diline dolanan konser çılgınlığı başlamıştı. Amerika Birleşik Devletleri turunda bu olgu başladı ve hemen adlandırılırdı. Her konserde binlerce insan coşkulu gösteriler yapıyordu. Ayılanlar, bayılanlar, ezilenler… Tam bir curcuna… Ya da bir ayin…

Coşkulu konserlerden hemen sonra gruba gösterilen yoğun ilgi 1964 yılında A Hard Day’s Night ve 1965 yılında Help adlı iki filmle Beatles severlere geri dönmüştü.

Sonra bir The Beatles fırtınası koptu gitti. Ardı ardına Revolver (1966), Rubber Soul (1967), Sergeant Pepeper’s, Lonely Hearts Clup Band (1967- split) yayınlandı ve The Beatles artık tüm dünyanın tanıdığı, sevdiği bir grup oldu. 1970’te ise Let it Be yayınlandı. Bu albüm The Beatles’ın son nefesi oldu. Grup dağıldığını açıkladığı an tam zirvede, birçok kişinin/grubun olmak istediğini yerdeydi.

1962 – 1970… 8 yıl… Bir efsane… Dillere dolanan onlarca parça, hayallerdeki dört adam. 1970’ten 2017’ye tam 47 yıl geçti. Tam 47 yıl geçti The Beatles susalı… 8 yıl bize neler neler verdi… The Beatles’ın sonrası da yine dolu doluydu ama o dört adamın birlikteliği bambaşkaydı.

Grup müziğinin babası: The Beatles…

the-beatles (5)

Grup dağıldıktan tam on yıl sonra Jonh Lennon’ın ölüm haberi tüm dünyayı çalkaladı. The Beatles döneminde de, sonrasında da John Lennon üretmek ten hiç vazgeçmemişti, Paul, George ve Ringo da üretmişti, üretimden vazgeçmemişti ama John bambaşkaydı. The Beatles’tan sonra grup müziği olgusu başladı…

The Beatles kısa ama efsane yaşamında hep kendi ürettiği parçaları çaldı. Rock’a kazandırdığı en önemli şeylerden biriydi bu. John ve Paul tekelinde olsa da parçalar The Beatles’ı anlatıyordu.

The Beatles’ın dağılımından duyduğum üzüntü ve yeni nesle, elimden geldiğince bir efsaneyi anlatmak niyetiyle kaleme aldım bu anekdotumsu yazıyı. Devamını John Lennon ile sürdürmek istiyorum.

John Lennon…

john-lennon

John Lennon’ın 8 Aralık 1980 yılında evinin önünde yedi kurşunla öldürülmesi, The Beatles severleri yasa boğmuştu. Lennon tüm rocker’ları 1960’lı yıllara döndürmüştü ölümüyle. 24 Aralık 1980 tarihli Hayat dergisinde John Lennon’ın ölüm haberine şu şekilde yer verilmişti;

Kimilerine göre Beatles dönemi bir çılgınlıktı. Uzun yıllar susan Lennon’ın bir manyak tarafından evinin önünde öldürülüşü pek yadırganmıyordu. Çünkü kaç genç kız can vermişti Beatles uğruna. Binlerce gencin yakalarından, paçalarından bir parça koparabilmek, hatta içtikleri sigaranın külüne sahip olabilmek için bir birlerini ezip geçtikleri konser salonlarında hep polis zoruyla sükunet sağlanabilirdi. Ölümünden sonrada hayranları arasında ağzına kurşun sıkarak ya da hap alarak intihar edenler çıkabildiğine göre bir manyağında Lennon’ı öldürmesi de olağan karşılanabilirdi…

Yedi yıllık suskunluk döneminden sonra, bir albüm hazırlayan ve albümü için tur düzenleyen John Lennon neden öldürülmüştü? Çoğunluğun bulduğu cevap üç başlıktan oluşuyordu. John Lennon’ın suskunluğunu bozup yeni bir albüm hazırlaması birilerinin canını sıkmıştı ya da daha önce hakkında çıkan eroin kaçakçılığı bir söylentiden öteydi veya gerçekten bir psikopattı bu cinayeti işleyen…

Öyle ya da böyle öldürülen adam gibi bir adamdı, ardından bulunan cevaplar ise arşivde yer tutmaktan öteye gidemedi.

İşte böyle dostlar, kısa ve sade bir The Beatles; kısa ve acı bir John Lennon hikayesi…

The Beatles anekdotları

the-beatles (6)

 • 1966 yılında grup, bir İngiliz gazetecinin sorularını yanıtlarken John Lennon’ın ‘Beatles topluluğu İsa’yı gölgede bıraktı’ demesi ortalığı karıştırmıştı. Röportaj yayınlanır, yayınlanmaz Hıristiyan alemi The Beatles’a savaş açtı. The Beatles plakları, fotoğrafları yakıldı. Güney Afrika yayın şirketinde Yhe Beatles müziğinin radyo ve televizyonda çalınması yasaklandı. Bu yasak 1970 yılında grup dağılınca kaldırıldı.
 • Grup dağılmasına rağmen elemanlarına ayda 90-100 bin dolar kalıyordu. Ekilen tohumlar filizlenerek yeşil dolarlarla açıyordu.
 • Japon asıllı karısı Yoko Ono ile, New York’ta lüks bir hayat sürdü John Lennon. Kendilerine ait koca bir apartmanda Yoko’nun sadece kürklerini korumak için özel klimalarla donanmış bir odasının bulunması lüks kelimesiyle ne demek istediğimi açıklar sanırım.
 • Paul McCartney, müziğe olan katkıları nedeniyle ‘sir’ unvanını aldı.
 • 1972 yılı feminist hareketin uyanmaya başladığı, Vietnam Savaşı’na karşı protestoların doruk noktasına ulaştığı bir dönemdi. Tam da o dönemde John Lennon ve Yoko Ono, Madison Square Garden’da düzenledikleri, geliri zihinsel özgürlüklere bağışlanan konserde “Barış ve Sevgi” sloganları eşliğinde sahne aldı. Give Peace A Chance (Barışa bir şans ver) şarkısı eşliğinde izleyiciler sahneye fırlayarak çılgınca şarkı söylediler. Konserin ardından John Lennon’ın şarkılarını bağır çağır söyleyerek 5. Cadde’den aşağı yürüdüler.
 • John Lennon’ın son albümünün adı Çifte Fantezi idi. John, albümün adı için, “Çok basit, Plağın konusu bir erkekle kadınlar arasında geçen erotik fantezilerden oluşuyor” dedi.
 • John Lennon daha önce yayınlanmamış 100 şarkıya yer verilen ‘The John Lennon Anthology’ adlı albümle anıldı. John Lennon’ın solo çalışmaları ve eşiyle birlikte yaptığı çalışmalardan oluşan albüm 4 CD’den oluşuyordu. Asa, New York City, The Last Weekend ve Dakota… Kent Elektronik bu setten 40 adet getirtti, Anthology’nin özeti 21 parçalık Wonssapona Time adlı tek CD olarak da satışa sunuldu. 4 CD’lik sette, tek CD’lik özette, Türkiye’ye getirtilen 40 adetlik sette ilk haftada tükenerek rekora imza attı.
 • Ringo Starr 1980 yılında James Bond filmleriyle ünlenen Barbara Bach ile evlendi.
 • Ringo Starr ilk kez Caveman adlı filmde başrol oynadı. Filmin galasında, “Ben aslında film oyuncusu değilim, ne Robert Redford, ne de başka bir ismin rakibi olmak istemiyorum. Ancak bu iş bana çok zevkli geliyor” diye bir konuşma yapmıştı.
 • 1966 yılında New York polisi kentteki Americana Hotel’in 22. katından atlamaya çalışan iki genç kızı saatlerce kurtarmaya çalıştı. Kızların tek amacı The Beatles elemanlarıyla tanışmaktı. Başarabildiler mi? Hayır!
 • 12 Aralık 1969 yılında John Lennon ve Yoko Ono’nun kurduğu ve Eric Clapton’ın da katkıda bulunduğu “Plastic Ono Band” ilk konserini verdi.
 • 9 Ekim 1980 yılında John Lennon “Just Like Starting Over” adlı 45’liğini yayınladı. Yoko Ono ise kiraladığı bir jetle New York semalarına “Happy Birthday” mesajını yazdırdı. 9 Ekim, John’un doğum günü idi.
 • 19 Temmuz 1968 yılında Londra’daki Saville Theatre 500 kişilik kapasitesini fazlasıyla zorlayarak 1500 kişiyi ağırlarken, binanın dışındaki caddede 500 bin kişiyi aşan çılgın bir topluluk The Beatles konserine girmeye çalışıyordu. Kraliçe bile o akşam konsere gitmek istemiş ama, aşırı kalabalıktan dolayı muhafızları onay vermediği için sarayından çıkamamıştı.
Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hakkında Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana "fikir adamı" derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim...

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful

venusbet giris cratosslot giris betebet giris elexbet giris tipobet giris meritroyalbet giris marsbahis vdcasino grandbetting betwinner markobet sekabet izmir escort perabet eskiÅŸehir escort betboo giris bahisnow giris limanbet giris bahsegel giris betpas giris jigolo siteleri adana escort Elitbahis bahisnow tv turkbet betgaranti dellabet metroslot betturkey nisanbet jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant okey oyna albibet betovis maksibet enobahis simdibahis julibet hipodrombet betizm slotcasino şimdibahis netxcasino hipodrombet betbey netxcasino betizm betbey elitbahis lordcasino jupwin casinoslot book of ra Holiganbet aspercasino zingabet bahisnow Musclebet casinoslot bahisnow Sahabet Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper Casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot kralbet Bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper hazır kupon Slotbar Casibom Hipercasino bahisnow bahisnow Redwin Jupwin Lordcasino Onwin bodrum escort Aresbet