Templates by BIGtheme NET

Bursa’da Nerede ve Kime Dövme Yaptırabiliriz?

Dövme yaptırmak artık bizim kültürümüzde de tabu olmaktan çıkmaya başladı ve etrafımızda daha fazla dövmeli insan görür olduk. Çok eski kültürlerden beri süregelen bu sanat ile ilgili sizler için bir araştırma yaptık. Nedir bu tattoo sanatı? Bursa’da nerede ve kime dövme yaptırabiliriz? Sağlık boyutu ve fazlası…

Röportajlar: Burak Matpan Fotoğraflar: Erden Cantürk / Burak Matpan

İnsanoğlu tarihin çok eski dönemlerinden beri, çeşitli şekillerle ve uygulamalarla bedenini süslemeye çalışmıştır. Dak, döğün, dağ gibi çeşitli şekillerle adlandırılan dövme, bu süslenme şekillerinin en çok kullanılanlarından birisidir. Tarihi, Mısır mumyalarını süsleyecek kadar eskiye dayanır. Dövme, bir boya maddesinin çeşitli tekniklerle alt deri yüzeyine kadar işlenmesidir. Dövme yapılırken is, çivit, bitki özleri, kına, safran gibi malzemeler kullanılır. Deride yarıklar oluşturularak bu malzemeler iğne ve benzeri araçlar yardımıyla yarıkların içine işlenir.

Anlaşılacağı üzere dövme oldukça zahmetli ve acı veren bir iştir. Bazı toplumlarda suçluları ve köleleri tanımak amacı ile kullanılan dövme; kimi toplumlarda dinsel-büyüsel amaçlı kullanılmıştır. Samoa, Tahiti, Japon Yakuza dövmeleri bu tarz dinsel ve geleneksel temalar içeren dövmelere iyi birer örnektir.

Anadolu’da dövme geleneğine özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde rastlanmaktadır. Bu yörelerde yaşayanlar bu tür süslenme şekline “dövün” adını vermişlerdir. 40-45 yaşındaki kadın ve erkeklerin birçoğunda dövünlere rastlanmaktadır.

Genelde is kullanılarak yapılan dövünler el, yüz ve vücudun çeşitli bölümlerini süslemektedir. 60 yaş ve üzerindeki kadın ve erkekler bereket ve şans getirdiğine ve nazardan koruduğuna inandıkları için, çocuğu olmayan kadınlar dövme yaptırdıklarında çocuğu olacağına inandıkları için; bazı yörelerde ise belirli aşiretleri temsil ettiği için bu gelenek halen devam etmektedir.

Günümüzde dövme, insanlar için çok farklı anlamlar taşımaktadır. Kendini ifade etme, süslenme, çekici görünme, dikkat çekme, farklı ve güçlü olma gibi çeşitli amaçlarla insanlar dövme yaptırmaktadırlar.

Geleneksel ve dinsel anlamlarını hemen hemen yitirmekte olan dövme, günümüzde profesyonel bir ruhla giderek yaygınlaşmaktadır, bu da estetik kaygılarla yapılan, yaptırılan ‘Dövme Sanatı’nın doğmasına neden olmuştur.
Dövmenin sanat olarak kabul edilmesinin 1900’lü yılların başında profesyonel dövme makinesinin icat edilmesiyle başlandığını söyleyebiliriz.

hakan-boran-8

Bursa’da kendimizi nerede dövdürebiliriz?
Mekan: DUB-Step Studio Art
Sanatçı: Hakan BORAN
İletişim: facebook/ dubstep tattoo art
instagram/engewal

Hakan Boran, London Tattoo School’da eğitim almış. Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olmuş. Boran ile oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik ve sizler için birçok bilgi edindik…

Boran, öncelikli olarak “dövme yaptırmak isteyenlerin ticari amaç gütmemesi gerektiğini” söyledi. “Çünkü dövme kişiyi ve kişinin duygusunu ifade eden, kişiye özel bir çalışma olursa anlam kazanır.”

“Dünya’nın en iyi dövme sanatçıları genellikle Rusya’dan çıkar. Çünkü bu toplumun sanata bakışıyla da ilintili. Türkiye’de dövme henüz trend ve heves aşamasında. Türkiye’de bir de dini boyutu vardı önceden “dövmeli yer abdest tutmaz yanılgısı” bunu da yavaş yavaş aşıyor insanlar.

Bursa’da insanlar genellikle maddiyat odaklı, sabırsızlar ve kararsızlar. İlk önce fiyat soruyorlar çünkü felsefesinden uzaklar. Kendilerini ifade eden şeyin maliyeti üzerine çok sorgulamamaları lazım ve kararlılık, sabırlı olmak, ne istediğini bilmek önemli.”

“En çok gençler ilgi gösteriyor!”

20 – 30 yaş arası genellikle. 18 yaşından küçükler de geliyorlar ancak ailelerinin izni olmadan dövme yapmıyorum. Zaten benim her müşteri ile sözleşmem var bir form doldurtuyorum ve hem dövmelerini hem de kendimi güvenceye almış oluyorum. Birbirimize olan güven çok önemli.

Gün içinde karar verip gelenlere de genellikle dövme yapmıyorum. Düşünmelerini ve istediği motifi önce kaleme alıp getirmesini istiyorum kararlılık önemli çünkü vazgeçtiğinde geç olmuş olabiliyor.”

Günlük ortalama 3 müşterim oluyor. En çok sulu boya çalışmaları, tüy gibi motifler isteniyor. Koi balığı, Lotus çiçeği, Maori eski kabile metotları ve Mandalalar popüler olanlar arasında.

Ama Rihanna’da yıldız gördüm ben de istiyorum diye gelen de çok…”

Sağlık açısından dövme…

“Kullandığımız ekipmanlar tek kullanımlık ve Avrupa Standartlarına uygun malzemeler ile çalışıyoruz. Steril ve hijyen sertifikasına da sahibiz. Ayrıca vaz geçip sildirmek isteyenlere lazer tekniği ile silme işlemi de yapıyoruz.”

“İngiltere’de bir dövme fuarına katıldım ve orada 35 yıllık bir dövme sanatçısıyla tanışma fırsatı buldum. Bize tecrübelerini anlatıyordu ve ilginç bir açıklamada bulunmuştu;
Dünya’da birden çok dövme yaptıran insanların en az iki sebebi var. İlki görselliği için ikincisi ise dövmenin yapılış esnasında verdiği acıyı özlediği için.
Sebebi de şudur; dövme yapılırken vücut endorfin salgılar ve vücut bu mutluluk hormonunu tekrar tekrar ister.”

ahmet-vatansever-2

Mekan: DEJAVU
Sanatçı: Ahmet VATANSEVER
İletişim: facebook/ DEJAVU dövme sanatı

Dövme sanatı üzerine İstanbul’da eğitim alan Ahmet Vatansever dövme sanatı üzerine şunları söyledi…

“Bu hayatta ücretini ödeyip de mezara götürdüğünüz tek şey dövmeniz” bu nedenle istediğiniz ve yaptıracağınız şey özel olmalı, sizi ifade etmeli. İlk olarak düşündüğünüz şey maddiyat olmamalı.

İnsanların dövmeye bir sanat olarak bakmaları lazım ve ucuza getirme eğilimlerinden sıyrılmalılar. Mesela biz yabancılara da hizmet veriyoruz çalışmalarımıza ulaşıp yurtdışından gelenler oluyor. Çünkü bu kültür orada var ve sanat olarak bakılıyor olaya.

Ortalama günlük 3 müşterim oluyor ve genel olarak tavsiye üzerine geliyorlar. Randevu sistemiyle çalışıyorum ve kitapçık yerine tablet uygulamamız var çalışmalarımızı görmeleri adına. Bursa halkı, özellikle genç kesim oldukça ilgili. Gelen kitle dövme konusunda çok bilinçli değil forma, şekle aldanıyorlar felsefesi çok önemli halbuki…

En çok tutulan motifler…

Sonsuzluk işareti, portre, gemi, tüy, tribal desenler, iskambil kağıtları… Aslında dövmede de bir moda var insanlar birbirlerinden ya da ünlülerden görüp özendikleri için.

Tabii ki olması gereken kişiye özel çalışmalar ve kişiyi onun ruhunu yansıtan motiflerdir.

Vazgeçip sildirmek isteyenlerde geliyor onları estetik cerrahilere ya da lazer uzmanlarına yönlendiriyoruz. Bu sildirme işlemi çok maliyetli olduğu için cover-up yani üzerine yeniden çalışma ile hoşlanmadıkları ya da sıkıldıkları motifi değiştirme tekniği öneriyoruz.

Sağlık dövmede çok önemli ve bu konuda oldukça hassasız steril belgemiz var, tüm aletlerimiz tek kullanımlık, eldiven kullanmak zorundayız ve günlük klinik temizlik yapıyoruz mekanımızda.

Yine sizleri için dövme üzerine çok sık sorular sorulara cevap aradık …

Dövme yaptırmak acıtır mı?

Dövme, doğru ekipmanla, tecrübeli bir dövmeciyle ve kaliteli malzemeyle yapıldığında sanıldığı kadar can yakan bir işlem değildir. Büyük ölçüde uzun saatler süren çalışmalarda daha çok tahrişten dolayı yani aynı bölgede çok uğraşılmasından dolayı oluşan hassasiyet bir yanma hissi verir. Bu noktada can yanması normaldir. Onun dışında profesyonel ellerde canınızın yanması söz konusu değildir. Hissedilen hafif bir yanma hissidir. Fakat çok karşılaştığımız bir konu insanın kendini şartlaması sorunudur. Acı arayan bulur. Hiç dokunulmadığı halde acı çektiğini söyleyenler var… Can yakacak başlıca şeylerin başında bozuk iğneler gelir, eğer iğne ucuzsa bozuk olma riski de vardır ve bozuk iğne çok can yakar.

Hassas ciltlerde dövme zararlı mı?

Hassas ciltlere dövmenin bir zararı yoktur. Profesyonel bir dövme zaten cilt tipine göre uygulanır. Kişiden kişiye değiştiği gibi, aynı kişiye ait cilt her bölgede farklılıklarda gösterir. Cildin durumuna ve yapılacak işleme göre hem iğneler hem de makine ayarları değişir. Dolayısıyla dövme hiçbir cilde zarar vermez. Beyaz cilt için çok hassas ve alerjik vs denilir fakat sanılanın aksine dövmecinin en çok tercih ettiği cilt tipi beyaz cilttir. Çünkü dövmeyi çok güzel gösterir ve yapımı da daha rahattır. Hatta siyah insanların cildi daha problemlidir.

Dövme yaptırmak ne kadar sürer?

Dövme yaptırmanın net bir süresi yoktur. Ufak bir dövme için bir saatlik randevu yeterken, büyük ve detaylı çalışmalar için seanslar gerekebilir. Küçük bir yazı veya kelebek dövmesi için 1 saat yeterli olabilirken, büyük bir japon dövmesi veya detaylı renkli bir kol kaplama için 2’şer 3’er saatlik 3-5 seanslık (seansların arası 1 haftadır) bir program izlenebilir.

İstenmeyen dövme nasıl kapatılır?

İstenmeyen dövmelerden “Cover Up Dövme” yani üzerine yeni bir dövme yaptırmayla veya dövmeyi lazerle silmeyle yok edilebilir.

Her dövme silinebilir mi?

Dövme silme işlemi meşakkatlidir. Lazer metodunda, lazer koyu renkleri algılar ve ışını oraya iletir. Renkli bölgelerin silinmesinin pek başarılı sonuçları olmamaktadır.

Sonuç olarak eski deriye asla kavuşulamamaktadır. Bölgede yanık izine benzer bir kalıcı iz kalmaktadır.

Dövme bakımı nasıl olmalı?

Bölgeye 5 gün su teması olmamalıdır.
Dövmenin üzerinde oluşan kabuklar koparılmamalıdır.
İlk 2 hafta direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
2 Hafta boyunca günde 3 defa dövme kremi kullanılmalıdır.
Dövme yaptırdıktan sonra üzerinize düşen vazife ona 2 hafta süre ile önerilen kremi kullanarak biraz özen göstermektir. Unutmayın ki eğer önemsemez ve bakımını yapmazsanız asla iyi bir dövmeniz olamaz. Yapmanız gereken sadece 2 hafta dövme kremi ya da saf vazelin kullanmak. İlk 5 gün kadar sudan olabildiği kadar korumanız lazım. İlk önce mikrop kapmasın diye sonra kabuklara zarar vermesin diye. İşlem yapıldıktan sonra cilt kendini onarırken kabuklaşma sürecine girer. Bu kabukların soyulur gibi göze fazla görünmeden yumuşak bir biçimde düşebilmesi için onu yumuşatmalısınız bunu için vazelin kullanıyoruz. 2 hafta boyunca dövme kremi ya da saf vazelin dışında herhangi bir krem, ilaç, kozmetik, parfüm vs hiçbir şey kullanmamalısınız. Çünkü kullanılan boyanın bir içeriği ve kimyası vardır bunu siz etkileyecek herhangi bir şey kullandığınızda renk size çok farklı dönebilir. Siz kahverengi beklerken rengin mor çıkmasını istemiyorsanız 2 hafta kadar süre ile işlem yapılan bölgeyi koruyun başka kremler sürmeyin. Oluşan kabuklar vazelin sayesinde yumuşayacak ve kendi kendisine düşecektir böylece yeni oluşan cildin altına kalan harika renklere dolayısıyla dövmeye sahip olursunuz. Bu kabukları siz kendiniz koparırsanız alttaki boyayı da alacaktır öyle çıkacaktır dolayısıyla dövmede boşluklara sebep olursunuz. Bunun dışında 2 hafta solaryum, havuz ve güneşlenmek zararlıdır.

Umarım dövme yaptırmak isteyenlere ve dövme sanatına ilgi duyanlara yardımcı olabildik. Doğrusu yaptığım bu röportajlar ve araştırmalar sonucu ben daha fazla ilgi duymaya başladım kim bilir bir sonraki sayıda sizlere bir dövme ile merhaba deriz…

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hakkında Konuk Yazar

Bu hesap; web sitemize konuk olarak sizler için makaleler kaleme alan dostlarımızın ortak hesabıdır.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful

venusbet giris cratosslot giris betebet giris elexbet giris tipobet giris meritroyalbet giris marsbahis vdcasino grandbetting betwinner markobet sekabet izmir escort perabet eskiÅŸehir escort betboo giris bahisnow giris limanbet giris bahsegel giris betpas giris jigolo siteleri adana escort yabancı bahis siteleri Favorisen Betrouwbare online casino - Dutch Casino Топ рейтинг - Самые лучшие бонусы игрокам от букмекера и казино Casino Förslag, svenska online casino Ruleta en vivo bono sin depósito espana. Mejores Casas de Apuestas, Mejores Casinos Online España 2022 Book of Ra 6 Book Of Ra Two Symbols Book Of Ra Xpand Book Of Ra Fixed Beste Online Casinos Beste Online Casinos für Deutschland, online casino spielotheken Novoline Spielotheken Online Sportwetten online spielothek Online Casinos Online Casinos und Spielotheken online casino bonus ohne einzahlung best 10 casinos Spassino free casino bonuses casinos without verification ecopayz casino No Deposit Casino Bonus Best Online Casinos 2022 bitcoin bahis siteleri canlı iddaa siteleri bahis siteleri yeni adresi 2022 bahis siteleri güncel giriş 2022 bahis siteleri para yatırma kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri en iyi bahis siteleri Casino Siteleri Güncel Adresleri Elitbahis no deposit bonus bahisnow tv turkbet betgaranti dellabet metroslot betturkey nisanbet jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant okey oyna albibet betovis maksibet enobahis simdibahis julibet hipodrombet betizm slotcasino şimdibahis netxcasino hipodrombet betbey netxcasino betizm betbey elitbahis lordcasino jupwin casinoslot book of ra Holiganbet aspercasino zingabet bahisnow Musclebet casinoslot bahisnow Sahabet Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper Casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot kralbet Bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper hazır kupon Slotbar Casibom Hipercasino bahisnow bahisnow Redwin Jupwin Lordcasino Onwin bodrum escort Aresbet