Templates by BIGtheme NET
Kırmadan Cihazla Su Kaçağı Bulma

Kırmadan cihazla su kaçağı bulma hakkında bilmeniz gerekenler

Kırmadan cihazla su kaçağı bulma; su tesisatlarının zamanla eskimesinden veya tesisatın yapımından kaynaklanan arızaların çevresel etkilerle birleşerek ilerki dönemlerde borunun su sızdırmasına sebep olduğu durumlarda arızanın kaynağına ulaşmamızı sağlar.

Peki, kırmadan cihazla su kaçağı bulma işlemi hangi arızalarda, nasıl ve kime yaptırılır? İşte, bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarını bulacaksınız. Makalemizi konuyu anlamak, çözüme ulaşmak için önemli bir kaynak olarak hazırladık. İşte, kırmadan cihazla su kaçağı bulma hakkında tüm merak ettikleriniz ve cevapları;

Su kaçağı nedir?

Konuya tam olarak vakıf olmanız ve sorunun temeline inebilmeniz için tüm detayları ile arızayı bilmeniz gerekir. Bu yüzden makalemize, “Su kaçağı nedir?” sorusunu cevaplayarak başlamak istiyoruz.

Konutlarda ya da iş yerlerinde; iç mekan ve dış mekanlarda, bizlere maddi ve manevi zarar veren her türlü su borusu patlaması ve sızdırmasına su kaçağı denir. Maddi zararlardan biri, herhangi bir yerden su çıkmadığı halde gözle görülmeyen bir arızanın su faturasına yansıyarak bize fazladan maliyet çıkarmasıdır. Bir de su akıntısı nedeniyle parke şişmesi, boya kabarması ve duvar alçı dökülmesi gibi sorunlar da bize maddi açıdan zarar veren su kaçağı etkenleridir.

İşin manevi boyutuna gelirsek; su akıntısı oluştuğunda su borusu patlağı olduğunu bildiğiniz halde çözüm üretememek, fena halde moralinizi bozar. Hele bir de bu su komşunuza akıyorsa, sorunu elden bir şey gelmediği için çözememek, stresli günlere neden olur. Kısacası, “Su kaçağı nedir?” sorusunun cevabı bizi maddi, manevi ve psikolojik olarak zora sokan bir arızadır diye de cevaplanabilir.

Anadolu Tesisat; daire, iş yeri, dış hat kaçakları dahil tüm tesisat problemlerinizi uzman ekibiyle en kısa sürede çözüme kavuşturabilecek bilgi ve tecrübeye sahiptir. Tek yapmanız gereken bizi arayıp probleminizi anlatmanız. Sorununuzu dinledikten sonra size göndereceğimiz tesisatçı ustayı belirleyip ekipmanlarıyla birlikte en kısa sürede adresinize yönlendiriyoruz.

Bina içindeki su kaçakları

Su kaçağı temelde ikiye ayrılır. Birincisi bina içinde, dairelerde ve iş yerlerinde oluşan su kaçaklarıdır. Belli bir kapalı alanda ve vanası olan, basınç testi yapılabilen kısımlar; bina içindeki su kaçakları olarak adlandırılır. Bina içinde farklı alanlarda, değişik tip borularda su kaçağı sorunları yaşanabilir.

Şimdi, hep birlikte bina içindeki su kaçakları nasıl tespit edilir ve tespit edildikten sonra nasıl tamir edilir konularını inceleyelim:

Plastik su borusu çatlaması

Plastik su borusu çatlaması; son 20 – 25 yıldır su tesisatlarında plastik malzeme kullanılmasıyla birlikte sıkça görülen bir arızadır. Plastik boruda su sızıntısı cihazlarla bulunur ve tamiri demir boruya nazaran daha kolaydır. Plastik borularda patlak oluşması, inşaat zamanında borunun darbe almasıyla ya da ustanın makine soğukken ve boru tozluyken kaynak yapmasıyla oluşur ve bu arızaya plastik su borusu çatlaması denir.

Demir boruda çürüme ve su sızıntısı

Demir boruda çürüme ve su sızıntısı; demir boruların zamanla paslanarak çürümesinden kaynaklanan sızıntıdır. Demir borularda 25 – 30 yıldan önce su sızıntısı pek görülmez. Bu bakımdan plastik su borularına göre daha uzun ömürlü gibi görünseler de tamiri daha sıkıntılıdır. Bazen demir borularda çürüyen kısmın devamında ek yeri olur, o kısma kadar boru değişerek sorundan kurtulmakta kolaydır. Ancak bazı demir borularda çürüme yaygın olduğundan tamir edilemez. Böyle durumlarda çürümüş boru tamiri yerine, borunun komple değiştirilerek yerine plastik tesisat çekilmesi gerekir.

Atık su gider borularında su kaçağı

Atık su gider borularında su kaçağı; arızanın temiz su boruları test edildiğinde sağlam çıkması sonucu tespit edilir. Kamera sistemi ile pimaş içerisinde görüntüleme yapılır. Pimaş içerisinde herhangi bir delik, kırık, ek yerlerinde tam geçmemiş bir bölüm veya conta sıyrılması görülürse sızıntı da tespit edilmiş olur. Elbette her zaman gider borusunda arıza olmaz, bazen de fayans yapımında hatalar olur ve fayanslar oynadıkça, aralarından zemine su çeker. Bu zemin doldukça da suyu emen beton, aşağı katın tavanında sararma, lekelenme ve damlatma olarak görülür.

Kalorifer tesisatında su sızıntısı

Kalorifer tesisatında su sızıntısı; temiz su ve atık su gider borularında incelemeler yapıldığında herhangi bir arıza görülmediğinde akla ilk gelen arızadır. Eğer kombi sürekli su eksiltiyor ise, bu da bu sızıntının bir belirtisidir. Merkezi sistem kalorifer kaçaklarında, daire girişinde vana bulunması gerekir, aksi takdirde test yapılıp kaçak bulunamaz. Eğer daireniz kombili ise test yapmak mümkündür. Kombi kaçağı olarak da bilinen bu sızıntılar, eğer kombiden kaynaklanmıyorsa tesisat kısmı, bizim uzmanlık alanımızdır.

Duvarda ve tavanda rutubet nemlenme

Duvarda ve tavanda rutubet nemlenme; su sızıntılarının genellikle ilk başladığı zamanlarda, betonun suyu emmesiyle ortaya çıkan kabarma ve rutubet ile anlaşılır. Kaçak çoğaldıkça ve beton suya doydukça, kabarmalar damlamaya dönüşür. Ancak her kabarma ve nemlenme, su borusunun patlamasıyla; yani su kaçağıyla alakalı değildir. Örneğin banyo yüzeyine dökülen sular, zemindeki sızdırma sorunundan dolayı, aşağı katın tavanında kabarma yapabilir. Veya çok kullanılan bir banyoda havalandırma yeterli değilse, küflenme ve rutubet olduğu için boya dökülmeleri ve nemlenme görülebilir. Bunlar su tesisatı, gider borularındaki arızalarla alakası olmayan, ama büyük sıkıntılar yaşatan sorunlardır. Bu sorunların kesin olarak çözüme kavuşması için cihazlarla su sızıntı tespiti yapılması çok önemlidir.

Bina dışındaki su kaçakları

Bina dışındaki su kaçakları, belirli bir planı olmayan, nereden geçtiği belli olmayan temiz su ve pis su borularındaki sızıntılarıdır. Bu sızıntıları bulmak için, dış hatlarda kullanılan özel başlıklar vardır. Akustik dinleme cihazlarına bağlanan dış hat başlığı, toprak ve beton zeminlerde, daha derindeki su kaçaklarını hızlıca bulabilir.

Şimdi, hep birlikte bina dışındaki su kaçakları nasıl tespit edilir ve tespit edildikten sonra nasıl tamir edilir konularını inceleyelim:

Ana şebeke suyu kaçağı

Ana şebeke suyu kaçağı için öncelikle ana şebeke suyu nedir bunun cevabına bakmak gerekir. Belediyelerin, konutlardaki kullanım suyu için sokaklara döşediği su borularına ana şebeke suyu denir. Genellikle bu boruların bakımını ve arıza tespitlerini belediyeler yapar. Bazı sitelerde site bahçesinin içinde kalan şebeke suyu arızalarına belediye bakmayabilir. İşte, bu alanlarda dış hat kaçağı tespiti firmamızca özenle yapılır.

Yangın hidrant hattı su kaçağı

Yangın hidrant hattı su kaçağı; genellikle AVM’lerde ve sitelerde bulunan yangın hidrant hatlarının akustik cihaza takılan dış hat başlığı ile dinlenilmesiyle bulunan bir arızadır. Yangın hidrant patlağı olan tesisatta, hidraforda su basıncı azalır. Basınç yükselmediği için de kaçak olduğu anlaşılır.

Bahçe sulama borularında su kaçağı

Bahçe sulama borularında su kaçağı; normal su borularına nazaran daha dayanıksız ve basıncı az olan bahçe sulama hatlarından dolayı sıkça görülen bir arızadır. Bahçe sulama borularında su kaçağı olduğu suyun bahçe sulamaya kullanılacak yeterli basınçta gelmemesi veya su faturasının yüksek gelmesiyle anlaşılabilir. Hatta su kaçağı olduğu genellikle yüksek faturalar ile anlaşılır. Bu kaçaklar da akustik dinleme cihazı ile hızlıca bulunur.

Su kaçağı nasıl bulunur?

Su akıntılarının bulunmasında kullanılan tespit cihazları, arızaların insanlara vermiş olduğu maddi manevi zararları büyük ölçüde azaltmaktadır. Su kaçağı noktasını bulmak için profesyonel yöntemler ve amatör yöntemler mevcuttur. Yazımızın bu kısmında, “Su kaçağı nasıl bulunur?” sorusunun cevabını profesyonel yöntemler eşliğinde cevaplayacağız.

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti

Akustik dinleme cihazı ile su kaçağı tespiti; cihazla su sızıntısı tespiti yapabilmek için tesisata belirli oranda basınç uygulanarak, borunun çatlak yerinden kaçırdığı sırada su sesinin çıkmasının sağlanmasına denir. Burada amaç, çıkan bu kaçak sesini cihazla duyarak borudaki çatlağa ulaşmaktır. Demir boru ve plastik boruda geçerli olan bu yöntemle, su sızan nokta tam olarak bulunur. Böylece çok az bir kısım kırılarak, komşuya su akıntısı çözülür.

Kamera sistemi ile su kaçağı bulma

Kamera sistemi ile su kaçağı bulma için kamera sistemi ile pis su gider borularına girilir ve sızıntılar bulunur. Boru içerisinde elle itilerek ilerlemesi sağlanan bu kameralar, tıpkı göz gibidir. Boruda herhangi bir çökme, kırılma vb. durumların görülmesini sağlar. Su sızıntısı atık su borularında ise, kamera olmadan hiçbir şekilde arıza tespiti yapılamaz.

Termal kamera ile su kaçağı tespiti

Termal kamera ile su kaçağı tespiti için ısıyı algılayan termal kameralar kullanılır. Termal kamera ısıyı algıladığından, sıcak su borularında ya da kalorifer tesisatlarında oldukça etkilidir. Isınan bölgeleri kırmızı göstererek, ortamda çizgi halinde görülen bölüm boruların kaçak olan kısmında daha geniş görülür. Bu görüntü suyun o bölgede sızıp, etrafa dağıldığını; yani kaçak olduğunu gösterir. Termal kameralı kaçak tespiti için gereken görüntüyü alabilmek için yapılan hazırlık ve sızıntıyı bilinçli bir şekilde arttırmak çok zordur. Zaten işin asıl ustalık kısmı da buradadır.

Amatör su kaçağı tahmin yöntemleri

Su kaçağını bulmak için profesyonel yöntemlerin yanı sıra kendi deneyebileceğiniz yöntemler de vardır. Bunları amatör su kaçağı tahmin yöntemleri olarak adlandırabiliriz. Borudan sızan suyu bulma işlemi mümkün olmasa da en azından temiz su arızası mı, yoksa atık su arızası mı onu görebilirsiniz. En basiti eğer mümkünse vanaları kapatarak veya giderlere su dökmeyerek denemeler yapmaktır. Temiz su kaçağından şüpheleniyorsanız, daire girişindeki vanaları kapatarak bir gün deneme yapabilirsiniz. Eğer su kesiliyorsa temiz su kaçağı var demektir. Eğer gider borularından şüpheleniyorsanız, yine sular açık vaziyette sadece giderlere su dökmeden 1 gün deneme yapabilirsiniz. Kaçak gider borularında ise, suda azalma ve hatta kesilme olacaktır.

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Bulan Firma: Anadolu Tesisat

Cihazla kırmadan su kaçağı bulan firma: Anadolu Tesisat cihazlı tesisatçı ekibiyle tüm su kaçağı sorunlarınıza %100 çözüm sunuyor. Gizli su kaçaklarını cihazla bulan firma Anadolu Tesisat, uzman tesisatçı kadrosu ve teknolojik makineleri ile suyun nereden geldiğini bulma işlemlerini garantili olarak yapıyor. Garantili su kaçağı tespiti olur mu demeyin! Firmamıza özel su kaçağı bulma yöntemleri ile tesisat patlağını bulmak çok kolay ve çok daha az maliyetlidir. Su kaçak tespiti tamir fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, su kaçağını bulan usta ekibimizden su kaçağı nasıl bulunuyor öğrenebilirsiniz. Cihazla kırmadan su kaçağı bulan firma: Anadolu Tesisat size bir telefon kadar yakın!

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hakkında Behtiye Kaya Kayıhan

1996 yılından bu yana gazetecilik yapıyorum. Son 5 yıldır internet gazeteciliği üzerine yoğunlaştım. Spor editörlüğünden köşe yazarlığına kadar birçok dalını deneyimlediğim mesleğimin yeni yüzü, yani internet gazeteciliğini tüm dallarıyla yaparak sizler için yararlı/eğlenceli yazılar yazmaya çalışıyorum.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful

venusbet giris cratosslot giris betebet giris elexbet giris tipobet giris meritroyalbet giris marsbahis vdcasino grandbetting betwinner markobet sekabet izmir escort perabet eskiÅŸehir escort betboo giris bahisnow giris limanbet giris bahsegel giris betpas giris jigolo siteleri adana escort Elitbahis bahisnow tv turkbet betgaranti dellabet metroslot betturkey nisanbet jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant okey oyna albibet betovis maksibet enobahis simdibahis julibet hipodrombet betizm slotcasino şimdibahis netxcasino hipodrombet betbey netxcasino betizm betbey elitbahis lordcasino jupwin casinoslot book of ra Holiganbet aspercasino zingabet bahisnow Musclebet casinoslot bahisnow Sahabet Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper Casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot kralbet Bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper hazır kupon Slotbar Casibom Hipercasino bahisnow bahisnow Redwin Jupwin Lordcasino Onwin bodrum escort Aresbet