Templates by BIGtheme NET

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Korku Filmi

Korku filmleri… Hani şu izlesek olmayan, izlemesek aklımızın kaldığı filmler… Elbette çocukluğumuzdaki kadar etkilenmesek de yine hafiften bir ürküttükleri gerçek!

İşte, karşınızda imdb korku filmleri listesindeki ilk 10 film. Yani, yapım tarihlerine bakarsak “Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Korku Filmi” dememiz de yanlış olmaz! Elbette bu liste favori filmlerinizi içerecek diye bir şart yok! Ya da hepsini direk korku kategorisine almak ne derece doğru olur tartışılır! Ama şu an için en çok oylanan site olarak imdb’yi baz alıyoruz…

Listenin sonuna gelince yorum bölümüne kendi favori korku filminizi yazarsanız bir sonraki listemizde bizim için iyi bir kaynak olabilir…

10 – Rosemary’nin Bebeği / imdb: 8.0

Yapımı: 1968 – ABD
Tür: Dram, Fantastik, Gizem, Korku
Süre: 136 Dakika
Yönetmen: Roman Polanski
Oyuncular: Mia Farrow, Charles Grodin, John Cassavetes, Ralph Bellamy, Ruth Gordon
Seslendiren: Tony Curtis
Senaryo: Roman Polanski, Ira Levin
Yapımcı: William Castle, Dona Holloway

Genç bir çift, Rosemary ve tanınmak için çırpınıp duran bir aktör olan kocası Guy, New York’taki kötü şöhretli eski bir binaya taşınırlar. Rosemary yeni yaşantısından tedirgindir. Komşu evlerden tuhaf seslerin geldiği bir ortamda, bir gece rüyasında şeytansı bir varlık tarafından tecavüze uğradığı görür. Ardından hamile kalır. Bu arada Broadway’de güzel bir rol kapan Guy’un kariyeri yükselmeye başlar.

9 – Zombilerin Şafağı / imdb: 8.0

Yapımı: 2004 – ABD, Kamboçya, Japonya, Fransa
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Korku
Süre: 101 Dakika
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Kevin Zegers, Ving Rhames, Sarah Polley, Lindy Booth, Mekhi Phifer
Senaryo: George A. Romero, James Gunn
Yapımcı: Wes Craven, Eric Newman

Genç ve güzel hemşire Ana, hastanedeki günlük mesaisini bitirip evine, çok sevdiği kocasına döner. Aşkla sevişip birlikte uyurlar. Ertesi gün kocası yan komşu tarafından öldürüldükten sonra yeniden hayata döner. Ana, mahallede olan kaosu ve etrafta birikmeye başlayan zombileri fark ederek evden kaçar. Kendine geldiğinde bir polis ve diğer kurtulmak isteyenlerle karşılaşır. Bir alışveriş merkezinde hep birlikte güvenlik ararlar. Çok geçmeden diğer kaçanlar da gelirler ve eğer hayatta kalmak istiyorlarsa birbirlerine kenetlenmeleri gerektiğini öğrenirler. Dünya ölüler tarafından yönetilmek üzeredir. Bu küresel kaos içinde hayatta kalmanın yolu nedir?

8 – Şeytan / imdb: 8.0

Yapımı: 1973 – ABD
Tür: Gerilim, Korku
Süre: 122 Dakika
Yönetmen: William Friedkin
Oyuncular: Ellen Burstyn, Max von Sydow, Lee J. Cobb, Linda Blair, Kitty Winn
Senaryo: William Peter Blatty
Yapımcı: William Peter Blatty, Noel Marshall

Chris MacNeil , 12 yaşındaki kızı Regan ile Georgetown’daki evlerinde yaşamaktadır. Kocasından ayrılmış olan Chris, kızı Regan’ın doğum günü için bir parti planlar. Chris , Regan’ın doğum günü sırasında dengesiz davranışlar sergilemesi üzerine kızının bir hastalığa yakalanmış olabileceğini düşünür. Regan , bir çok doktora gösterilir ve bir çok kez tedavi edilmeye çalışılır. Ama zaten kesin bir teşhis koyamayan doktorlar Regan’ı tedavi edemezler. Bu zamanda küçük kızın şeytanca hareketleri günden güne artmaktadır. Regan’ı tedavi edemeyen doktorlar son çare olarak Chris’e şeytan çıkarma işlemini uygulayabilecek bir rahip bulmalarını tavsiye ederler. Chris , dindar olmamasına rağmen , arkadaşı Burke Dennings’in boynu kırılarak kızının odasının camından atılması üzerine korkuları artar ve peder Damien Karras’tan yardım ister.

7 – Şeytan Ruhlu İnsanlar / imdb: 8.1

Yapımı: 1955 – Fransa
Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Korku, Suç
Süre: 116 Dakika
Yönetmen: Henri-Georges Clouzot
Oyuncular: Paul Meurisse, Simone Signoret, Michel Serrault, Vera Clouzot, Charles Vanel
Senaryo: Henri-Georges Clouzot, Frederic Grendel
Yapımcı: Henri-Georges Clouzot

1955 Fransa yapımı psikolojik gerilim filmidir. Özgün adı Les Diaboliques olan film Türkiye’de Kasım 1957’de gösterilmişti. Pierre Boileau ve Thomas Narcejac’ın birlikte yazdıkları Celle qui n’était plus adlı romanlarından senaryosunu Jérôme Géronimi’nin uyarlayıp yazdığı filmi Henri-Georges Clouzot yönetmiştir. Filmin senaryosuna da katkıda bulunan Clouzot aynı zamanda filmin yapımcılığını da üstlenmiştir. Önemli rollerde Simone Signoret, Véra Clouzot ve Paul Meurisse oynamışlardır.

Fransa’nın taşrasındaki bir yatılı okulun sadist müdürü Michel (Paul Meurisse) ‘in, mülkiyeti karısı Christina (Véra Clouzot) ‘ya ait olan okuldaki öğretmenlerden biri olan Nicole (Simone Signoret) ile ilişkisi vardır. Bencil ve acımasız bir adam olan Michel, metresi Nicole’e de kalp hastası olan karısına davrandığı gibi kötü davranmaktadır. Karısı ve metresi birlikte her ikisine de acı çektiren okul müdürünü ortadan kaldırmak için bir plan yaparlar. Önce Michel’i zehirledikten sonra banyo küvetinde boğarlar ve bir süreliğine okulun bahçesindeki bakımsız ve pis havuza atarlar. Havuzun suyu beklenmedik bir şekilde boşaltıldığında cesedin orada olmadığını görürler.

6 – Dr. Caligari’nin Muayenehanesi / imdb: 8.1

Yapımı: 1920 – Almanya
Tür: Dram, Gerilim, Komedi, Korku
Süre: 71 Dakika
Yönetmen: Robert Wiene
Oyuncular: Conrad Veidt, Rudolf Klein-Rogge, Werner Krauss, Friedrich Feher, Lil Dagover
Senaryo: Hans Janowitz, Carl Mayer
Yapımcı: Erich Pommer, Rudolf Meinert

Alman sinemasının dışavurumcu akımın en önemli temsilcileri arasında yer alan yönetmen Robert Wiene tarafından 1919 yılında çekilen film, bir Alman kasabasında işlenen esrarengiz seri cinayetleri ve gelişen olayları konu alıyor. Sinema sanatında “Caligarism” teriminin doğmasına neden olan kurgu ve kamera kullanımıyla büyük ses getiren film, sessiz sinema döneminin baş yapıtları arasında yer alıyor.

5 – Bebek Jane’e Ne Oldu? / imdb: 8.1

Yapımı: 1962 – ABD
Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Korku, Suç
Süre: 134 Dakika
Yönetmen: Robert Aldrich
Oyuncular: Bette Davis, Joan Crawford, Anna Lee, Victor Buono, Wesley Addy
Senaryo: Lukas Heller, Henry Farrell
Yapımcı: Robert Aldrich, Kenneth Hyman

Tekerlekli sandalyeye mahkum olarak yaşayan 1930’ların süper starı Blanch Huston (Joan Crawford) ile eski çocuk yıldız, deli kız kardeşi Jane Huston (Bette Davis) yıkılmaya yüz tutmuş malikanelerinde, oyunculuk anlamında birbirlerini lime lime ederek bir Hollywood Grand Guignol destanı anlatıyorlar. Boynuz kulağı geçer misali sonradan oyuncu olarak eski çocuk yıldız kardeşinin şöhretini gölgeleyen, onu kenara iten, bütün ilgiyi üzerine çekerek, şöhretin doruğuna çıkan Blanche geçirdiği bir kaza sonucu sakat kalır. Hikaye Blanche ı sakat bırakan o kazanın üzerine kurulur.Görünürde birbirlerinden nefret eden, bu iki kız kardeş gerçekten birbirlerini öldürecek kadar işi ileri götürecekler mi ? Yeniden şöhrete dönüşün hayalini kuran, planlar yapan, eski elbiseleri ile evin içinde salınan kız kardeşini ölesiye kıskanan alkolik, deli Jane mi, yoksa masumiyetin sembolü kapalı kutu Blanch mı suçlu, izleyip görelim.

4 – The Thing / imdb: 8.2

Yapımı: 1982 – ABD
Tür: Bilim Kurgu, Gizem, Korku
Süre: 109 Dakika
Yönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Kurt Russell, John Carpenter, Keith David, Richard Masur, Adrienne Barbeau
Senaryo: John W. Campbell Jr., Bill Lancaster
Yapımcı: David Foster, Lawrence Turman

Kuzey kutbunun buz tutmuş topraklarında bir kurdun peşinden koşan Norveçli bilim insanları Amerikan Antartik araştırma üssüne kadar gelmişler fakat burada esrarengiz bir şekilde can vermişlerdir. Neler olduğunu anlayabilmek için dışarı çıkan Amerikan bilim adamları Norveç araştırma üssüne gidip esrarengiz olayı çözmeye karar verirler. Norveç bölgesine yaklaştıklarında buldukları şeyler esrarengiz ve tüyler ürpeticidir. Bir cesetle karşılan adamlar, bedeni otopsi için yanlarında getireceklerdir. Ancak bu ‘şey’ tahmin edilemez boyutlarda bir ürkütücülüğe sahiptir.
John Campbell’ın kısa öyküsünden uyarlanan The Thing, hangi türe eline atsa üstün başarı elde eden usta yönetmen John Carpenter’ın, bilim kurgu ve gerilim türlerini harmanladığı, zamanla kültleşen filmidir.

3 – Cinnet / imdb: 8.4

Yapımı: 1980 – ABD, İngiltere
Tür: Gizem, Korku
Süre: 142 Dakika
Yönetmen: Stanley Kubrick
Oyuncular: Jack Nicholson, Tony Burton, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers
Senaryo: Stanley Kubrick
Yapımcı: Stanley Kubrick, Martin Richards

Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder.Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yalnız kalacaklardır.Medyum yetenekleri olan Torrance’ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar. Danny, babasının bu ruhlar tarafından kontrol edildiğini ve babasının giderek çıldırdığını görmektedir.

2 – Sapık / imdb: 8.5

Yapımı: 1960 – ABD
Tür: Gerilim, Gizem, Korku
Süre: 109 Dakika
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Martin Balsam, Vera Miles, Lurene Tuttle
Senaryo: Joseph Stefano
Yapımcı: Alfred Hitchcock

Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır.Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinema tarihinde adından ünlü “duş sahnesiyle” söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

1 – Yaratık / imdb: 8.5

Yapımı: 1979 – ABD, İngiltere
Tür: Bilim Kurgu, Korku
Süre: 117 Dak.
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Sigourney Weaver, John Hurt, Ian Holm, Tom Skerritt, Harry Dean Stanton
Seslendirenler: Helen Horton
Senaryo: Walter Hill, Ronald Shusett, Dan O’Bannon
Yapımcı: Walter Hill, Gordon Carroll

Görevini tamamlayarak Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas (Tom Skerritt), Lambert (Veronica Cartwright) ve Kane’den (John Hurt) oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane’in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley (Sigourney Weaver), Kane’i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Korku Filmi listemizi beğendiysen paylaşır mısın?

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hakkında Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana "fikir adamı" derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim...

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful

venusbet giris cratosslot giris betebet giris elexbet giris tipobet giris meritroyalbet giris marsbahis vdcasino grandbetting betwinner markobet sekabet izmir escort perabet eskiÅŸehir escort betboo giris bahisnow giris limanbet giris bahsegel giris betpas giris jigolo siteleri adana escort yabancı bahis siteleri Favorisen Betrouwbare online casino - Dutch Casino Топ рейтинг - Самые лучшие бонусы игрокам от букмекера и казино Casino Förslag, svenska online casino Ruleta en vivo bono sin depósito espana. Mejores Casas de Apuestas, Mejores Casinos Online España 2022 Book of Ra 6 Book Of Ra Two Symbols Book Of Ra Xpand Book Of Ra Fixed Beste Online Casinos Beste Online Casinos für Deutschland, online casino spielotheken Novoline Spielotheken Online Sportwetten online spielothek Online Casinos Online Casinos und Spielotheken online casino bonus ohne einzahlung best 10 casinos Spassino free casino bonuses casinos without verification ecopayz casino No Deposit Casino Bonus Best Online Casinos 2022 bitcoin bahis siteleri canlı iddaa siteleri bahis siteleri yeni adresi 2022 bahis siteleri güncel giriş 2022 bahis siteleri para yatırma kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri en iyi bahis siteleri Casino Siteleri Güncel Adresleri Elitbahis no deposit bonus bahisnow tv turkbet betgaranti dellabet metroslot betturkey nisanbet jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant okey oyna albibet betovis maksibet enobahis simdibahis julibet hipodrombet betizm slotcasino şimdibahis netxcasino hipodrombet betbey netxcasino betizm betbey elitbahis lordcasino jupwin casinoslot book of ra Holiganbet aspercasino zingabet bahisnow Musclebet casinoslot bahisnow Sahabet Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper Casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot kralbet Bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper hazır kupon Slotbar Casibom Hipercasino bahisnow bahisnow Redwin Jupwin Lordcasino Onwin bodrum escort Aresbet