Templates by BIGtheme NET

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Savaş Filmi

Daha çok erkekler tarafından izlenen ve takip edilen savaş filmleri aslında herkesin izlemesi ve ders alması gereken önemli yapımlar! İşte, bu sebeple gelmiş geçmiş en iyi 10 savaş filmi listesini hazırladık.

Dünya üzerine ilk insanın düşmesinin hemen ardından başlayan ve hala devam eden savaşlar ne acı ki, hiçbir şekilde ders almadığımızı gösteriyor. Bu bağlamda savaş filmleri sinema tarihinin çok önemli bir bölümünü oluşturuyor. Ama insanlık inatla ne yaşanan savaşlardan ne de o savaşları anlatan filmlerden bir türlü ders almıyor. Yaşanan yıkımda ise en çok çocuklar ve kadınlar “yitik zaman insanları” olarak tarihteki yerini alıyor.

Evet, iğneyi kendimize batırmanın zamanı geldi. Ne yazık ki, savaşların çıkış noktasında hep biz erkekler var ve en çok zararı da hiçbir şekilde alakası olmayan çocuklar ve kadınlar görüyor…

Her türlü para, toprak, iktidar hırsından arınarak savaşlara son vermeliyiz! İşte, bu temenni ile savaşların insan hayatındaki büyük yıkımını gözler önüne seren bir liste ile karşınızdayız: Gelmiş geçmiş en iyi 10 savaş filmi…

 

Not: Listeyi imdb sitesini baz alarak hazırladık. Bu arada 2016 Kasım ayında vizyona giren Dağ 2 adlı yerli savaş filminin kısa süre içinde oldukça başarılı bir şekilde listede yer aldığını gördük. Umarız film zamanla listede kalıcı olur ve ilk sıralarda görmeye devam ederiz.

10 – Büyük Diktatör / 8.5

Yapımı: 1940 – ABD
Tür: Dram, Komedi, Savaş
Süre: 125 Dakika
Yönetmen: Charles Chaplin
Oyuncular: Charles Chaplin, Paulette Goddard, Jack Oakie, Billy Gilbert, Reginald Gardiner
Senaryo: Charles Chaplin
Yapımcı: Charles Chaplin

Nazi Almanya’sının tıpkısının aynısı bir başka diktatörlükte, kararları ve yönetimi ile ülkesini kırıp geçiren Diktatör Adenoid Hynkel, ülkede kendisine ikizi kadar çok benzeyen son derece saf karakterli bir Yahudi berberin yaşadığından habersizdir. Hynkel’in askerleri Yahudileri teker teker toplama kamplarına götürmek üzere toplarken Yahudi Berber’in Hynkel’e olan benzerliği nedeni ile onu Büyük Diktatör zannederler ve bu benzerlik büyük bir karışıklık yaşanmasına neden olur. Charles Chaplin’in Nazi Almanya’sını ve Hitler’i hicvettiği bu eğlenceli komedi, sinema tarihinin en başarılı hiciv örnekleri arasında yer alıyor.

9 – Zafer Yolları / 8.5

Yapımı: 1957 – ABD
Tür: Dram, Savaş
Süre: 88 Dakika
Yönetmen: Stanley Kubrick
Oyuncular: Kirk Douglas, Richard Anderson, Ralph Meeker, Adolphe Menjou, George Macready
Senaryo: Stanley Kubrick, Jim Thompson, Humphrey Cobb, Calder Willingham
Yapımcı: Stanley Kubrick, Kirk Douglas

Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız general Broulard Almanların son derece güçlü birliklerle savundukları Ant tepesini ele geçirmeyi aklına koyar ve birliklerine taarruz emri verir. General Mireau ise bu kararın intiharla eş anlamlı olduğunu bilmesine rağmen kendi itibarını yükseltmek için adamlarını ölüme gönderecektir. Albay Dax’in komutasındaki Fransız güçlerinin ilk saldırıları başarısız olunca bir grup asker siperleri terk etmeyi reddederler. Yenilgi karşısında çaresiz kalan fakat kararın hatalı olduğunu kendisine itiraf edemeyen Mireau topçu birliklerine kendi askerlerine ateş açmasını emretmeyi düşünecek kadar ileri gider, ardından isyankar askerlere ibret olması için üç askeri idam ettirmeye karar verir. Albay Dax adamlarının hayatlarını kurtarmak için onları savunur fakat ölümlerine engel olamaz.

8 – Ateşböceklerinin Mezarı / 8.5

Yapımı: 1988 – Japonya
Tür: Animasyon, Dram, Savaş
Süre: 85 Dakika
Yönetmen: Isao Takahata
Seslendirenler: Dan Green, Crispin Freeman, Tsutomu Tatsumi, Ayano Shiraishi, Yoshiko Shinohara
Senaryo: Isao Takahata, Akiyuki Nosaka
Yapımcı: Tohru Hara, Ryoichi Sato

2. Dünya Savaşı devam etmektedir. 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko, babaları donanmayla birlikte savaşa gittiği için anneleri ile birlikte yaşamaktadırlar. Bir Amerikan hava saldırısı sırasında anneleri ölür ve teyzeleri tarafından evlat edinilirler. Teyzelerinin evinde gördükleri muameleden rahatsız olan kardeşler, kendi başlarına yaşam savaşı vermeye başlarlar. Bu süreçte açlık, ön yargı ve kendi gururları ile mücadele eden kardeşler kendi savaşlarını verecektir..

İzleyici yorumu: ”Animeye ağlanır mı yahu?” sorusuna cevap veren bir başyapıt. / sekerpare gobekli / Uludağ Sözlük

7 – Piyanist / 8.5

Yapımı: 2002 – İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya
Tür: Biyografi, Dram, Savaş
Süre: 150 Dakika
Yönetmen: Roman Polanski
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Roman Polanski, Emilia Fox, Ed Stoppard
Senaryo: Ronald Harwood
Yapımcı: Roman Polanski, Alain Sarde

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minor Nocturne’nü çalıyordu.Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

6 – Kıyamet / 8.5

Yapımı: 1979 – ABD
Tür: Dram, Savaş
Süre: 153 Dakika
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Marlon Brando, Harrison Ford, Laurence Fishburne, Francis Ford Coppola, Robert Duvall
Senaryo: Francis Ford Coppola, John Milius, Michael Herr
Yapımcı: Francis Ford Coppola, Fred Roos

Yüzbaşı Willard (Martin Sheen), Vietnam’da Amerikan ordusuna başkaldıran ve vahşi yöntemlerle bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz’ü (Marlon Brando) bulup öldürmekle görevlendirilir. Kurtz’ün izinde, insan yüreğinin karanlığıyla savaşın gerçekliği arasında kalan Yüzbaşı Willard, çok geçmeden sonsuz bir kabusun içine sürüklenecektir.

5 – Savaş Vadisi / 8.5

Yapımı: 2016 – ABD
Tür: Biyografi, Dram, Tarih
Süre: 131 Dakika
Yönetmen: Mel Gibson
Oyuncular: Andrew Garfield, Teresa Palmer, Sam Worthington, Luke Bracey, Hugo Weaving
Senaryo: Randall Wallace , Robert Schenkkan , Gregory Crosby
Yapımcı: Bill Mechanic, David Permut

Amerika Birleşik Devletleri’nin 2. Dünya Savaşı’na girmesinin ardından Desmond T. Doss (Andrew Garfield) da birçok Amerikalı gibi orduya katılmaya gönüllü olur. Ancak dindar bir Hıristiyan ve bir pasifist olan Doss, savaşta insan öldürmeyi ve herhangi bir şekilde silah kullanmayı reddetmektedir, onun yerine savaş alanında yaralıları kurtararak hizmet etmek istemektedir. Bu tavrı hem komutanları, hem de asker arkadaşları arasında ilk başta çok sert tepkiyle karşılanır, askeri mahkemeye bile çıkar. Ancak Doss, son derece sert bir eğitimden geçip, kendi hayatı pahasına silahsız bir şekilde savaş alanına gitmeyi çoktan göze almıştır. ABD Başkanı Harry Truman tarafından Onur Madalyası’na layık görülmüş bir vicdani retçinin öyküsünü sinemaya aktaran Savaş Vadisi filmini Mel Gibson yönetiyor.

4 – Kazablanka / 8.6

Yapımı: 1942 – ABD
Tür: Dram, Romantik, Savaş
Süre: 102 Dakika
Yönetmen: Michael Curtiz
Oyuncular: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Peter Lorre, Claude Rains, Dooley Wilson
Senaryo: Philip G. Epstein, Julius J. Epstein
Yapımcı: Hal B. Wallis, Jack L. Warner

İkinci dünya savaşında çok direnişli örgütün lideri Victor Lazlow Alman konsantrsayonu kampından kaçarak Casablanca’ya gelir.Amacı Lizbon’a oradanda ABD’ye iltica etmektir.Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlamıştır.Rick kaçış için gerekli olan pasaportlara sahib olan tek kişidir.Öte yandan Ricky’in Victor’un yakalanması yada öldürülmesi için gerekli nedeni vardır.Victor’un karısı Ilsa Ricky bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır

3 – Hayat Güzeldir / 8.6

Yapımı: 1997 – İtalya
Tür: Dram, Komedi, Romantik
Süre: 118 Dakika
Yönetmen: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Giorgio Cantarini, Nicoletta Braschi, Giustino Durano, Horst Buchholz
Senaryo: Roberto Benigni, Vincenzo Cerami
Yapımcı: Gianluigi Braschi, Elda Ferri

1930’ların İtalya’sında Guido adındaki tasasız, kaygısız bir Yahudi kitapçı yakın bir şehirdeki güzel kadına kur yapıp onunla evlenerek bir peri masalı başlatır. Guido ve karısının bir oğulları olur ve İtalya’yı Alman güçleri istila edene kadar birlikte mutluluk içinde yaşarlar. Ailesini bir arada tutabilmek ve oğlunun Yahudi toplama kamplarının dehşetinden elinden geldiğince uzak tutmak çabası ile Guida bu yıkımı bir oyun gibi gösterir. Bu oyunun kazanma ödülü ise bir tanktır…

İzleyici yorumu: Sinema tarihinin en güzel filmlerindendir. Bu filmi övmeye kelimeler cümleler yetmez. Açıp izleyiniz. / umutsuzvaka – Uludağ Sözlük

2 – Er Ryan’ı Kurtarmak / 8.6

Yapımı: 1998 – ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Savaş
Süre: 169 Dakika
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon, Paul Giamatti, Giovanni Ribisi
Senaryo: Robert Rodat
Yapımcı: Steven Spielberg, Mark Gordon

II. Dünya Savaşı yıllarında 3 oğlunun birden ölüm haberini alan anne, 4. oğlunun yaşadığını duymak ister.Artık tüm Amerikan ordusunun hedefi annenin son oğlu olan James Ryan’ı ne pahasına olursa olsun kurtarmaktır. Askerler her yerde ona ait izler aramaya başlar fakat bu öylesine bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak uğruna bir çok askerin hayatı tehlikeye girer.

1 – Dağ 2 / 9.9

Yapımı: 2016 – Türkiye
Tür: Dram, Macera
Süre: 135 Dakika
Yönetmen: Alper Çağlar
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe, Atılgan Gümüş, Murat Serezli
Senaryo: Alper Çağlar
Yapımcı: Alper Çağlar

Oğuz (Çağlar Ertuğrul) ve Bekir’in (Ufuk Bayraktar) yaşadığı olayların üzerinden 6 yıl geçmiştir. Çok gizli bir görev için bu kez Özel Kuvvetleri 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne birlikte katılırlar. Bu görev, Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılmış gazeteci Ceyda Balaban’ı (Ahu Türkpençe) kurtarmak ve sağ salim Türkiye’ye getirmektir. Karışık Ortadoğu coğrafyasında tek bir düşmandan daha fazlasıyla mücadele etmek zorunda kalan 7 kişilik MAK 8 için kurtarma operasyonu son derece tehlikeli ve zorlu olacaktır.

Gelmiş geçmiş en iyi 10 savaş filmi listesi imdb, sinemalar ve bayazperde siteleri ışığında hazırlanmıştır.

Diğer en iyi filmler listelerimizi görmek isterseniz;

En iyi 10 sağlık temalı film

En iyi 20 western filmi

En iyi 10 korku filmi

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hakkında Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana "fikir adamı" derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim...

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful

venusbet giris cratosslot giris betebet giris elexbet giris tipobet giris meritroyalbet giris marsbahis vdcasino grandbetting betwinner markobet sekabet izmir escort perabet eskiÅŸehir escort betboo giris bahisnow giris limanbet giris bahsegel giris betpas giris jigolo siteleri adana escort yabancı bahis siteleri Favorisen Betrouwbare online casino - Dutch Casino Топ рейтинг - Самые лучшие бонусы игрокам от букмекера и казино Casino Förslag, svenska online casino Ruleta en vivo bono sin depósito espana. Mejores Casas de Apuestas, Mejores Casinos Online España 2022 Book of Ra 6 Book Of Ra Two Symbols Book Of Ra Xpand Book Of Ra Fixed Beste Online Casinos Beste Online Casinos für Deutschland, online casino spielotheken Novoline Spielotheken Online Sportwetten online spielothek Online Casinos Online Casinos und Spielotheken online casino bonus ohne einzahlung best 10 casinos Spassino free casino bonuses casinos without verification ecopayz casino No Deposit Casino Bonus Best Online Casinos 2022 bitcoin bahis siteleri canlı iddaa siteleri bahis siteleri yeni adresi 2022 bahis siteleri güncel giriş 2022 bahis siteleri para yatırma kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri en iyi bahis siteleri Casino Siteleri Güncel Adresleri Elitbahis no deposit bonus bahisnow tv turkbet betgaranti dellabet metroslot betturkey nisanbet jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant okey oyna albibet betovis maksibet enobahis simdibahis julibet hipodrombet betizm slotcasino şimdibahis netxcasino hipodrombet betbey netxcasino betizm betbey elitbahis lordcasino jupwin casinoslot book of ra Holiganbet aspercasino zingabet bahisnow Musclebet casinoslot bahisnow Sahabet Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper Casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot kralbet Bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper hazır kupon Slotbar Casibom Hipercasino bahisnow bahisnow Redwin Jupwin Lordcasino Onwin bodrum escort Aresbet