Templates by BIGtheme NET

Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Western Filmi

Biz Türkler için bir pazar günü klasiği olan, tüm evin pür dikkat izlediği Western yani Kovboy filmleri eskisi kadar olmasa da hala çekiliyor ve hala kemik bir izleyici kitlesine sahip. İşte, yeni başlayanlar için gelmiş geçmiş en iyi 20 Western/Kovboy filmi…

Not: Filmler imdb puanlarına göre sıralanmıştır.

20 – İki Eli Kanda / 7.8

iki eli kanda

Yapımı: 2016 – ABD
Tür: Dram, Suç, Western
Süre: 102 Dakika
Yönetmen: David Mackenzie
Oyuncular: Chris Pine, Ben Foster, Jeff Bridges, Melanie Papalia, Katy Mixon
Senaryo: Taylor Sheridan
Yapımcı: Peter Berg, Sidney Kimmel

Bankaya borçlanan ve tek varlıkları olan aile çiftliğini ipotekten kurtarmaya çalışan iki erkek kardeşin western hikayesini anlatıyor. Parayı denkleştirmek için banka soyan Tanner ve Toby, şehirden şehre dolaşarak izlerini kaybettirmeye çalışır fakat peşlerine düşen emektar polis müfettişi o kadar kolay pes etmeyecektir… Jeff Bridges, Ben Foster, Chris Pine, Gil Birmingham gibi ünlü isimlerin yer aldığı filmin müzikleri ise Nick Cave ve Warren Ellis’e ait.

19 – Cehennem Dönüşü / 7.9

cehennem dönüşü

Yapımı: 1939 – ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Romantik, Western
Süre: 96 Dakika
Yönetmen: John Ford
Oyuncular: John Wayne, John Carradine, Claire Trevor, Thomas Mitchell, Tom Tyler
Senaryo: Dudley Nichols, Ernest Haycox
Yapımcı: John Ford, Walter Wanger

Filmin konusu: Normal bir posta arabası yolculuğunu anlatıyor. Filmin başlarında ünlü Geronimo ‘nun olduğu kızılderilerin saldırısı başlayınca kabusa dönüşür. Ağzına kadar dolu olan posta arabasında sarhoşa bir doktor,iki kadın yolcu ile müşterilerinin parasını zimmetine geçirmiş bir sahtekar banker ve Ringo Kid (John Wayne) vardır.

18 – Kanunsuz Josey Wales / 7.9

kanunsuz josey wales

Yapımı: 1976 – ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim, Macera, Western
Süre: 135 Dakika
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Clint Eastwood, Sondra Locke, Bill McKinney, John Vernon, Geraldine Keams
Senaryo: Philip Kaufman, Sonia Chernus
Yapımcı: Robert Daley

Yürek açılır ve macera başlar. Ailesini vahşice öldürenlerden öcünü alan Wales, bir grup katil tarafından kovalanmaktadır. Wales yanlız yolculuk etmeyi tercih eder, fakat peşine takılan (aralarında Sondra Locke ve Chief Dan George’un da bulunduğu) kanunsuz serserileri korumasız bırakmaya gönlü elvermez.

17 – Nefret Sekizlisi / 7.9

nefret sekizlisi

Yapımı: 2015 – ABD
Tür: Aksiyon, Suç, Western
Süre: 168 Dakika
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Channing Tatum, Kurt Russell, Tim Roth, Michael Madsen
Senaryo: Quentin Tarantino
Yapımcı: Harvey Weinstein, Bob Weinstein

İç savaşın üzerinden bir miktar zaman geçmiştir. Kar fırtınasının vurduğu buz gibi Wyoming kışında bir ödül avcısı, canlı yakaladığı kanun kaçağıyla birlikte bir mola yerine sığınır. Ancak burada birbirinden değişik karakterlerle yolları kesişir. Bu 8 kişi arasındaki bazı gizli bağlar, hayatta kalmalarını çok zorlaştıracaktır. Ödül avcıları arasındaki ihanetleri ve intikamı da gözler önüne seren film, 8 Ocak 2016’da gösterime girdi.

16 – Kahraman Şerif / 8.0

kahraman şerif

Yapımı: 1952 – ABD
Tür: Gerilim, Western
Süre: 85 Dakika
Yönetmen: Fred Zinnemann
Oyuncular: Lee Van Cleef, Grace Kelly, Gary Cooper, Lloyd Bridges, Thomas Mitchell
Senaryo: Carl Foreman
Yapımcı: Stanley Kramer

Şerif Kane (Gary Cooper), öğlen treniyle gelecek olan ve kendisinden intikam almaya yeminli bir haydut çetesiyle karşı karşıya gelecektir. Aslında Şerif Kane’nin görevi sona ermiştir. Ama o kalmayı tercih eder. Küçük bir not; Tüm zamanların en iyi kötü adamı Lee Van Cleff’e filmde önemli bir rol teklif edilir. Fakat ünlü kartal profili burnunu ameliyatla düzeltmesi şart koşulur. Cleef teklifi kabul etmez ve film boyunca hiç konuşmadan ölümü bekleyen kötü adamlardan birini oynar.

15 – Vahşi Belde / 8.0

vahşi belde

Tür: Aksiyon, Dram, Western
Süre: 134 Dakika
Yönetmen: Sam Peckinpah
Oyuncular: William Holden, Ernest Borgnine, Ben Johnson, Dub Taylor, Warren Oates
Senaryo: Sam Peckinpah, Walon Green, Roy N. Sickner
Yapımcı: Phil Feldman

Teksas ve Meksika’da, Birinci Dünya Savaşı arifesinde geçen kanlı bir öykü. Batıyı ve eski gelenekleri yok eden modern zamanlara karşı direnen dört silahşörün tek amacı ceplerini bu bunalımlı dönemde dahi kabarık tutmak.
Zoomlar ve yavaş çekimlerle görüntülenen bu kanlı öykünün oyuncu kadrosunda çetenin elebaşını canlandıran William Holden, Ernest Borgnine, Robert Ryan, Edmond O’Brien ve Warren Oates gibi isimler bulunuyor. Sam Peckinpah’ın sinema sanatında çığır açan başyapıtı.

14 – Bir Avuç Dolar / 8.0

bir avuç dolar

Yapımı: 1964 – İtalya, İspanya, Almanya
Tür: Western
Süre: 99 Dakika
Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Gian Maria Volontè, Benito Stefanelli, Mario Brega, Aldo Sambrell
Senaryo: Víctor Andrés Catena, A. Bonzzoni
Yapımcı: Arrigo Colombo, Giorgio Papi

A Fistful of Dollars (Per un pugno di dollari) başrolünü Clint Eastwood’un oynadığı, yönetmenliğini Sergio Leone’nun yaptığı 1964 yapımı Spaghetti Western tarzı bir filmdir. For a Few Dollars More (1965) ve The Good, the Bad and the Ugly (1966) filmlerinin takip ettiği, kısaca Dolar Üçlemesi olarak bilinen serinin ilk filmidir.

13 – Kahramanlar Şehri / 8.0

kahramanlar şehri

Yapımı: 1959 – ABD
Tür: Dram, Romantik, Western
Süre: 141 Dakika
Yönetmen: Howard Hawks
Oyuncular: John Wayne, Dean Martin, Angie Dickinson, Ward Bond, Walter Brennan
Senaryo: B.H. McCampbell, Jules Furthman, Leigh Brackett, Bh Mccampbell
Yapımcı: Howard Hawks

Gelmiş geçmiş en iyi western filmleri arasında gösterilen filmde, Şerif John T. Chance ve iki yardımcısı kasabada işlenen cinayetlerin peşine düşerler. Ancak yardımcılarının birinin çok genç, birinin de alkolik olması onun başına türlü belalar açar…

12 – Çöl Aslanı / 8.0

çöl aslanı

Yapımı: 1956 – ABD
Tür: Dram, Macera, Western
Süre: 119 Dakika
Yönetmen: John Ford
Oyuncular: John Wayne, Natalie Wood, Vera Miles, Ward Bond, John Qualen
Senaryo: Frank S. Nugent
Yapımcı: Merian C. Cooper, Patrick Ford

Eski bir konfederasyon askeri olan Ethan Edwards Amerikan İç Savaşı’ndan döner ve erkek kardeşinin Teksas sınır yerleşim bölgesindeki evine gelir. Ancak yıl 1868’dir. İç savaş biteli 3 yıl olmuştur. Üzerinde hala Güneyli üniforması ve silahlarını taşıyan Ethan’ın bu süre içinde ne yaptığı çok açık değildir. Kendisinden başka kimseye güvenmeyen ve yalnızlığı seven bir insan olan Ethan örflerini ve dillerini çok iyi bildiği kızılderililere karşı içinde büyük bir nefret beslemektedir. Uzun süre aynı yerde kalamayan Ethan bir ara Teksas Muhafızları’nın oluşturduğu geçici bir birliğe katılarak Komançiler’in peşine düşer. Döndüğünde ise kızılderililerin eve baskın yapıp kardeşini ve karısını öldürerek iki yeğenini kaçırmış olduklarını görür. Kaçırılan kızlardan Debbie’nin hala hayatta olduğunu öğrenen Ethan, kardeşinin evlat edinmiş olduğu yarı kızılderili Martin Pawley’le birlikte saplantılı bir kararlılıkla yeğeni ve onu kaçıran Komançi şefinin peşine düşerler. 5 yıl boyunca Bütün Batı Amerika’yı baştan başa bıkmadan yılmadan dolaşırlar. Martin’in amacı üvey kızkardeşini sağ salim eve getirmekken kalbi kızılderili nefreti ile dolu Ethan’ın amacı o kadar belirgin değildir. Uzun bir süre kızılderililerin arasında kalmış bir beyazın saflığını muhafaza edemeyeceğini onun da artık bir kızılderili sayılması gerektiğini düşünür. Bu bağlamda yeğenini bulduğunda onu kurtaracak mıdır yoksa öldürecek midir?

11 – Kurtlarla Dans / 8.0

kurtlarla dans

Yapımı: 1990 – İngiltere, ABD
Tür: Dram, Macera, Western
Süre: 224 Dakika
Yönetmen: Kevin Costner
Oyuncular: Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene, Rodney A. Grant, Floyd Westerman
Senaryo: Michael Blake
Yapımcı: Kevin Costner, Jim Wilson

Teğmen Dunbar .Amerikan iç savaşından sonra güney Dakota’daki sınır karakoluna atanır.Sürekli sınır karakoluna gelen bir kurtla arkadaş olur.Bu kurtla oyunlar oynarken onu Sioux kabilesinden yerliler görür ve ona kurtlarla dans eden adam adını takarlar. Dunbar’ın bu kabileyle tanışması sonucu politik fikirleri değişmeye başlar.Zaman içinde bu barışçıl kızılderilileri dahada yakından tanıyarak dostluklarını ilerletir.Onlardan biri gibi davranmaya başlandığında aslında kızılderililerin büyüttüğü bir beyaz olan tek yumrukla direnen aşık olacak ve gelen tehlikeleri birlikte göğüs gerecekler.

10 – Diriliş / 8.0

revenant

Yapımı: 2015 – ABD
Tür: Dram, Macera, Western
Süre: 151 Dakika
Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson, Will Poulter, Lukas Haas
Senaryo: Alejandro González Iñárritu, Mark L. Smith
Yapımcı: Alejandro González Iñárritu, Steve Golin

İskoç kökenli bir avcı olan Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) bugün Dakota adıyla bilinen bölgede gerçekleştirilen bir av gezisinde bir ayının saldırısına uğrayarak ölümcül bir şekilde yaralanır. Hayatta kalma umudu çok zayıf olan Glass, ekipte yer alan John Fitzgerald (Tom Hardy) tarafından vahşi doğada ölüme terk edilir, oğlu da öldürülür. Müthiş bir dayanma gücüyle hayatta kalmayı başaran Glass, oğlunu öldüren Fitzgerald’dan intikamını alabilmek için zorlu bir yolculuğa başlar.

9 – Kahramanın Sonu / 8.1

kahramanın sonu

Yapımı: 1962 – ABD
Tür: Dram, Romantik, Western
Süre: 123 Dakika
Yönetmen: John Ford
Oyuncular: Lee Van Cleef, James Stewart, John Wayne, Vera Miles, Lee Marvin
Senaryo: Willis Goldbeck, James Warner Bellah
Yapımcı: Willis Goldbeck

Senatör Ranse Stoddard, Vahşi Batı’da bulunan Shinbone şehrine, arkadaşı Tom Doniphon’un cenazesi için geri döner. Shinbone’da senatörün ne yaptığını merak eden bir gazeteciye, kariyerinin ‘’Liberty Valance’ı vuran adam’’ olarak nasıl başladığını anlatır. Silahların hukuk kurallarının yerine geçtiği Shinbone’a, Batı’ya kanunu getirme amacı bulunan bir avukat olarak gelir. Bir posta arabası kanun dışı şekilde zapt edildiğinde Ranse, Liberty Valance tarafından vahşice dövülür. Ranse, Valance’ı adalete getirmenin bir yolunu bulmaya çalışırken Shinbone halkına okuma yazma da öğretir. Sonunda bir silah alarak Valance’ın karşısına dikilir. The Man Who Shot Liberty Valance; kültür, tarih ve estetik anlamda önemli olmasıyla 2007 yılında Ulusal Film Dairesi tarafından korunmaya alınmıştır.

8 – Sonsuz Ölüm / 8.1

sonsuz ölüm

Yapımı: 1969 – ABD
Tür: Aksiyon, Biyografi, Dram, Macera, Suç, Western
Süre: 110 Dakika
Yönetmen: George Roy Hill
Oyuncular: Robert Redford, Paul Newman, Sam Elliott, Katharine Ross, Donnelly Rhodes
Senaryo: William Goldman
Yapımcı: Paul Newman, Paul Monash

Butch Cassidy (Paul Newman) ve Sundance Kid (Robert Redford), Hole-in-the-Wall adlı çetenin liderleridir. Butch, akıllı olan, planları yapan, düşünen; Sundance de gözü kara ve atak olandır. Batı, artık medeniyetle tanışmaya başlamıştır ki, Butch ve Sundance bir treni soyarlar. Peşlerine özel bir ekip düşer ve onlar nereye giderse gitsin, takip etmekten vazgeçmezler. Şansları yaver gidip biraz zaman kazandıklarında Butch’ın aklına yeni bir fikir gelir: Bolivya’ya gitmek.

7 – General / 8.2

general

Yapımı: 1926 – ABD
Tür: Aksiyon, Komedi, Romantik, Savaş, Western
Süre: 75 Dakika
Yönetmen: Buster Keaton, Clyde Bruckman
Oyuncular: Buster Keaton, Marion Mack, Glen Cavender, Jim Farley, Tom Nawn
Senaryo: Buster Keaton, Al Boasberg, Clyde Bruckman, Paul Girard Smith, Charles Henry Smith, William Pittenger
Yapımcı: Buster Keaton, Joseph M. Schenck

Buster Keaton’ın hem yönetip hem de baş rolünü oynadığı bu sessiz sinema klasiği Amerikan İç Savaşı sırasında Johnnie Gray adlı vurdumduymaz bir adamı konu alır. Onun ilgilendiği iki şey vardır: General adını verdiği lokomotifi ve sevdiği kız Annabelle Lee. Johnnie, sevgilisi Anabelle’ye cesaretini ispatlamak için orduya yazılmak istese de kabul edilmez. Ona Makinist olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Lokomotifi General ve içinde sevgilisi Anabelle düşmanlarca kaçırılınca, Johnnie kendisini ister istemez savaşın ortasında bulur. Johnnie Anabelle’nin sandığı gibi bir korkak mıdır yoksa bir kahraman mı? Buster Keaton, “General” ile kariyerinin doruğuna ulaşır. Bu film; tipik Buster Keaton tarzından beslenen, şiirsel ve bir o kadar da abartılı bir güldürüdür.

6 – Altın Hazineleri / 8.3

altın hazineleri

Yapımı: 1948 – ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Macera, Western
Süre: 126 Dakika
Yönetmen: John Huston
Oyuncular: Humphrey Bogart, Bruce Bennett, Walter Huston, Tim Holt, Barton MacLane
Senaryo: John Huston
Yapımcı: Henry Blanke

Humphrey Bogart müthiş bir oyun çıkardığı film baba-oğul Huston’lara iki Oscar ödülü birden kazandırmıştı. Filmde Dobbs ve Curtin adlı iki adam uzun süre çalıştıkları işin sonunda dolandırılıp, paralarını alamayınca Meksika’da dilenerek karınlarını doyurmaya başlar. Amerikalı iki adam bir gün bir arkadaşıyla birlikte hazine aramaya çıkar. İlk zamanlar dostluklarından emin olsalar da, altın çıkmaya başladıkça aralarındaki ilişki düşmanlığa dönüşmeye başlar. Altının karşı konulamaz çekiciliği özellikle Fred’in kontrolün dışına çıkarır. Artık her biri diğerleri için büyük bir tehdit haline gelmeye başlar.

5 – Birkaç Dolar İçin / 8.3

birkaç dolar için

Yapımı: 1965 – İtalya, İspanya, Almanya
Tür: Western
Süre: 132 Dakika
Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Gian Maria Volontè, Klaus Kinski, Aldo Sambrell
Senaryo: Sergio Leone, Fulvio Morsella
Yapımcı: Arturo Gonzalez

Col. Douglas Mortimer (Lee Van Cleef) ve Monco (Clint Eastwood) adındaki iki kafa avcısı, Indio adındaki bir kanun kaçağını yakalamak için bir araya gelirler fakat ikisi de Indio hakkında değişik şeyler düşünmektedirler.

4 – Affedilmeyen / 8.3

affedilmeyen

Yapımı: 1992 – ABD
Tür: Western
Süre: 131 Dakika
Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Morgan Freeman, Clint Eastwood, Gene Hackman, Richard Harris, Lochlyn Munro
Senaryo: David Webb Peoples
Yapımcı: Clint Eastwood

Eskiden acımasız, çılgın bir katil olan William Munny, eşinin vefatından sonra artık tüm zamanını küçük barakasında çocuklarına bakarak geçirmektedir. Ta ki, The Schofield Kid ismindeki genç onu ziyarete gelene kadar.. Big Whiskey kasabasındaki fahişelerin koyduğu ödülün haberini genç adamdan alan Munny ilk başta bu teklifi kabul etmez ama daha sonra fikrini değiştirecektir.

3 – Zincirsiz / 8.4

zincirsiz

Yapımı: 2012 – ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Suç, Western
Süre: 165 Dakika
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio, Christoph Waltz, Kerry Washington, Samuel L. Jackson
Senaryo: Quentin Tarantino
Yapımcı: Harvey Weinstein, Bob Weinstein

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl önce başlayan hikaye geçmişinde eziyet çekmiş bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini merkezine alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya bağlıdır. Zira Schultz özgürlüğüne karşılık, Django’dan zorlu bir görev ister. Görevi başarıyla tamamlayan ve özgürlüğüne kavuşan Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda’yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaktır.

2 – Batıda Kan Var / 8.6

batıda kan var

Yapımı: 1968 – ABD, İtalya
Tür: Aksiyon, Macera, Suç, Western
Süre: 175 Dakika
Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Charles Bronson, Jason Robards, Claudia Cardinale, Henry Fonda, Frank Braña
Senaryo: Sergio Leone, Bernardo Bertolucci, Dario Argento, Sergio Donati, Mickey Knox
Yapımcı: Fulvio Morsella, Bino Cicogna

Kanun dışı işler yapan ve acımasız biri olan Frank(Henry Fonda) ve adamları yaşadıkları bölgede süren demir yolu projesi ile ilgili cinayet işlerler. Öldürdükleri Brett McBain’in eşi Jill(Claudia Cardinale) bölgede kalmaya karar verir. Frank ile eskiden bir hesabı olan Harmonica(Charles Bronson), Jill ve başka bir kanun kaçağı olan Cheyenne ile beraber Frank ve adamlarına karşı gelmeye karar verirler.

1 – İyi, Kötü ve Çirkin / 8.9

iyi kötü ve çirkin

Yapımı: 1966 – İtalya, İspanya, Almanya
Tür: Aksiyon, Macera, Western
Süre: 161 Dakika
Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach, Aldo Giuffre, Rada Rassimov
Senaryo: Sergio Leone, Luciano Vincenzoni
Yapımcı: Alberto Grimaldi, Gray Frederickson

Tuco (Çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (İyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Tuco’yu kanun adamlarına teslim eden Blondie, ödülü alıp Tuco’yu asılmaktan son anda kurtarmaktadır. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur. Melekgöz (Kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. Tuco’nun çölde Blondie’yi öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson’la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları İç Savaş’ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. Sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hakkında Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana "fikir adamı" derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim...

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful

venusbet giris cratosslot giris betebet giris elexbet giris tipobet giris meritroyalbet giris marsbahis vdcasino grandbetting betwinner markobet sekabet izmir escort perabet eskiÅŸehir escort betboo giris bahisnow giris limanbet giris bahsegel giris betpas giris jigolo siteleri adana escort yabancı bahis siteleri Favorisen Betrouwbare online casino - Dutch Casino Топ рейтинг - Самые лучшие бонусы игрокам от букмекера и казино Casino Förslag, svenska online casino Ruleta en vivo bono sin depósito espana. Mejores Casas de Apuestas, Mejores Casinos Online España 2022 Book of Ra 6 Book Of Ra Two Symbols Book Of Ra Xpand Book Of Ra Fixed Beste Online Casinos Beste Online Casinos für Deutschland, online casino spielotheken Novoline Spielotheken Online Sportwetten online spielothek Online Casinos Online Casinos und Spielotheken online casino bonus ohne einzahlung best 10 casinos Spassino free casino bonuses casinos without verification ecopayz casino No Deposit Casino Bonus Best Online Casinos 2022 bitcoin bahis siteleri canlı iddaa siteleri bahis siteleri yeni adresi 2022 bahis siteleri güncel giriş 2022 bahis siteleri para yatırma kolay para yatırılan bahis siteleri güvenilir bahis siteleri en iyi bahis siteleri Casino Siteleri Güncel Adresleri Elitbahis no deposit bonus bahisnow tv turkbet betgaranti dellabet metroslot betturkey nisanbet jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant okey oyna albibet betovis maksibet enobahis simdibahis julibet hipodrombet betizm slotcasino şimdibahis netxcasino hipodrombet betbey netxcasino betizm betbey elitbahis lordcasino jupwin casinoslot book of ra Holiganbet aspercasino zingabet bahisnow Musclebet casinoslot bahisnow Sahabet Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper Casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot kralbet Bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper hazır kupon Slotbar Casibom Hipercasino bahisnow bahisnow Redwin Jupwin Lordcasino Onwin bodrum escort Aresbet