Templates by BIGtheme NET
Fotoğraf: FXGallery

Stephen King’in İzlememizi Tavsiye Ettiği 15 Korku Filmi

Romanları, öyküleri ve senaryoları ile korku türünün üstadı olan Stephen King resmi twitter hesabından (@StephenKing) yaptığı paylaşımlar ile ara ara takipçilerine beğendiği korku filmlerini izlemeleri için öneriyor. Senarist, yönetmen, oyuncu ayrımı gözetmeden yaptığı bu paylaşımlardan yola çıkarak “Stephen King’in izlememizi tavsiye ettiği 15 korku filmi” listesini hazırladık.

Modern korku filmleri arasından yaptığı önermeler arasında kendi filmlerinden biri olan The Mist’i de ekleyen Stephen King’in Duma Adası adlı romanını incelediğim yazıyı okumak isterseniz tıklayın. Bu listenin hemen ardından imdb listelerinde korku üstadının hangi filmi hangi sırada ona da bakacağımız bir liste hazırlayacağız. Evet, şimdi hep birlikte korkunun üstadı bize hangi filmleri izlememizi öneriyor bakalım.

Not: Liste Stephen King’in önerme tarihine göre sıralanmıştır.

15 – The Witch

Yapımı: 2015 – ABD , Kanada
Tür: Korku
Süre: 90 Dakika
Yönetmen: Robert Eggers
Oyuncular: Julian Richings, Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie, Bathsheba Garnett
Senaryo: Robert Eggers
Yapımcı: Thomas Benski, Daniel Bekerman

17. yüzyılda İngiltere’de yaşayan William ve Katherine çifti, beş çocuğuyla birlikte ıssız bir ormanın içerisinde Hristiyan kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir şekilde yaşamaktadır. Aile düzenleri ise beklenmedik garip olayların ortaya çıkmasıyla sarsılmaya başlar. Yeni doğan çocukları Sam, ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolur, büyük kızları Thomasin ilahi sesler duyduğuna inanmaktadır, ikizleri ise tuhaf kafiyeler mırıldanmaya başlar. Bu durumlar ailenin başına gelecek büyük felaketlerin başlangıcı olur. Robert Eggers’in yazp yönettiği filmin oyuncu kadrosunda Anya Taylor-Joy, Ralph Ineson, Kate Dickie ve Harvey Scrimshaw gibi isimler bulunuyor.

14 – The Strangers

Yapımı: 2008 – ABD
Tür: Dram, Gerilim, Gizem, Korku
Süre: 86 Dakika
Yönetmen: Bryan Bertino
Oyuncular: Liv Tyler, Scott Speedman, Gemma Ward, Glenn Howerton, Sterling Beaumon
Senaryo: Bryan Bertino
Yapımcı: Nathan Kahane, Roy Lee

Pencereleri kapattınız, kapıyı kilitlediniz… Gerçekten güvende misiniz? Hoyt ailesinin 1801 Clark Road’da bulunan yazlık evinde 11 Şubat 2005 tarihinde neler yaşandığı hala meçhul. Şampanya. Gül yaprakları. Mum ışığı. Kristen McKay için o gece James’in ailesinin gözlerden uzak yazlık evinde bir kutlama gecesi olacaktı. Bir dostlarının düğününden eve dönen mutlu çiftin planları hiç de bekledikleri gibi gelişmedi. Sabahın dördünde kapı çalındı ve rahatsız edici bir ses sordu: Tamara orada mı? Maskeli yabancılar tarafından kuşatılan ve kaçabilecekleri çıkışlar dehşet veren terör alanlarına dönüşen bir çiftin gerilim dolu hikayesi. Bu yüzleşme Kristen ve James’i kurtulabilmek için yapabileceklerinden çok daha fazlasını yapmaya zorlar.

13 – Stir Of Echoes

Yapımı: 1999 – ABD
Tür: Gerilim, Gizem, Korku
Süre: 99 Dakika
Yönetmen: David Koepp
Oyuncular: Kevin Bacon, Jennifer Morrison, Kevin Dunn, Illeana Douglas, Lusia Strus
Senaryo: David Koepp
Yapımcı: Judy Hofflund, Gavin Polone

Öldürülmüş bir kadının ruhu mütevazı bir Chicago evinde dolaşmakta ve umutsuzca onu duyabilecek biriyle, herhangi biriyle temas kurmayı beklemektedir. Beklentisi karşısına 3 kişilik sıradan bir aile olarak çıkar. Ruhla ilk konuşan 6 yaşındaki Jake olur, fakat mantıklı ebeveynleri Tom ve Maggie oğullarının hayali arkadaş fikrine gülerler. Bir partideki hipnoz sonrasında tecavüz edilip öldürülen bir kadının korkunç ve vahşi görüntüleri Tom’un beynini istila eder. Günler geçtikçe Tom ruhani sesler ile geçmişten gelen görüntülerin işgaline uğrar. Kimdir bu kadın?.. Tom, bu kadına gerçekte ne olduğunu araştırmaya karar verir. Gömülmüş kemikler değil, aynı zamanda ölümcül bir teori de açığa çıkmak üzeredir…

12 – The Ruins

Yapımı: 2008 – ABD, Avustralya, Almanya
Tür: Gerilim, Korku
Süre: 90 Dakika
Yönetmen: Carter Smith
Oyuncular: Laura Ramsey, Shawn Ashmore, Jena Malone, Joe Anderson, Jonathan Tucker
Senaryo: Scott B. Smith
Yapımcı: Ben Stiller, Chris Bender

Meksika’nın pırıl pırıl güneşi, sıcak suları, kızgın ve neredeyse altından kumlu sahilleri her yıl sayısız turisti davet eder. Böyle ortamlar özellikle ucuz eğlence arayan gençlerin ilgi odağıdır. Çok iyi arkadaş olan Amy (Jena Malone) ile Stacy (Laura Ramsey), yanlarına erkek arkadaşlarını da alarak Meksika’daki turistik bir bölgeye tatile giderler. Amy’nin tıp öğrencisi olan erkek arkadaşı Jeff (Jonathan Tucker) oldukça kültürlü bir gençtir. Stacy’nin erkek arkadaşı Eric ise (Shawn Ashmore) partilere katılmaktan aşırı zevk alan özgür ruhlu bir insandır. Grubun tatili sona yaklaşırken antik Maya harabelerini görme umuduyla bir ormana yolculuk yaparlar. Ancak arkeolojik kazı bölgesine vardıklarında beklenmedik olaylar meydana gelince korkuya kapılan genç gezginler, eski bir taş yapının tepesine sığınırlar. Orada gizlenmiş ölümcül tehditle yüz yüze kaldıklarında gençler için vahşi bir hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır.

11 – The Mist

Yapımı: 2007 – ABD
Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gerilim, Korku
Süre: 126 Dakika
Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular: Thomas Jane, Alexa Davalos, Laurie Holden, Marcia Gay Harden, Toby Jones
Senaryo: Stephen King , Frank Darabont
Yapımcı: Frank Darabont, Harvey Weinstein

Kasabaya sanki başka bir dünyadan gelmiş izlenimi veren tuhaf bir sis tabakasının çökmesi üzerine korku ve panik içinde süpermarkete sığınan kasaba halkı arasında David Drayton ve küçük oğlu Billy de vardır. Koyu ve kalın sis tabakasının içinde esrarengiz bazı yaratıkların pusuya yatmışçasına gizlendiğini ilk fark eden David olmuştur. Bu dünyaya ait olmayan öldürücü, korkutucu yaratıklardır bunlar… Kurtuluş ise marketteki herkesin hep birlikte hareket etmesine bağlıdır. Ancak insan doğası hesaba katılınca hep birlikte hareket edebilmeleri mümkün müdür? Markete sığınan kasaba halkının korkuya kapılarak paniklemesi üzerine mantık devre dışı kalırken David kendisini en çok neyin korkuttuğunu merak etmeye başlamıştır: Sisin içinde pusuya yatmış canavarlar mı, yoksa marketin içindeki, daha düne kadar arkadaşı, komşusu bildiği insanların sergilediği tutarsız davranışlar mı?

10 – The Last House On The Left / 2009

Yapımı: 2009 – ABD
Tür: Dram, Gerilim, Korku
Süre: 110 Dakika
Yönetmen: Dennis Iliadis
Oyuncular: Sara Paxton, Aaron Paul, Monica Potter, Riki Lindhome, Garret Dillahunt
Senaryo: Carl Ellsworth, Adam Alleca
Yapımcı: Wes Craven, Marianne Maddalena

Collingwood ailesi bir dağ evinde rahatlamanın ve stres atmanın iyi olacağı düşüncesiyle yola çıkıp kendilerine bir tatil planı hazırlarlar. Ailenin kızı Mari de gittikleri bu dağ evinde tanıştığı Paige ile iyi bir arkadaşlık kurar. Ancak her şey bu arkadaş grubunun bir çete tarafından kaçırılması ile değişir. İlk filmle benzer bir işkence ve alıkoyma sonrasında Mari kaçmaya çalışırken çete üyelerinden birisi tarafından öldürülür (ya da öldürüldüğü sanılır). Buradan itibaren ilk çevrilen referans filmle paralel doğrultuda ilerleyen konu, çete üyelerinin kaçarlarken kendilerine sığınacak ev olarak Collingwood ailesinin evini seçmesi ile yeni bir boyut kazanı. Ancak bu ev, öldürdükleri kızlardan Mari’nin kendi evidir. Başta kızları Mari’nin başına gelen felaketten habersiz olan anne ve baba durumun farkına vardıklarında artık sonun başlangıcı başlamıştır. Bir anda avcı pozisyonundan av durumuna düşen çete üyeleri dehşet verici intikamın kurbanlarına dönüşürler.

9 – The Hitcher / 2007

Yapımı: 2007 – ABD
Tür: Aksiyon, Gerilim, Suç
Süre: 84 Dakika
Yönetmen: Dave Meyers
Oyuncular: Sean Bean, Sophia Bush, Neal McDonough, Zachary Knighton, Yara Martinez
Senaryo: Eric Red, Jake Wade Wall
Yapımcı: Michael Bay, Andrew Form

1986 yapımı klasiğin bu gerilim dolu, yüksek tempolu yeniden çevrimi; bir otostopçunun, iki gencin yolculuklarını kabusa dönüştürmesini konu alıyor. Jim Halsey ve Grace Andrews yağmurlu bir gecede John Ryder’ı arabaya aldıktan kısa süre sonra bu yabancının ölümcül bir psikopat olduğunun farkına varırlar. Hayatlarını kurtarmak için kaçtıklarında ise belanın daha yeni başladığının farkında değildirler. John, işlediği cinayetleri Jim ve Grace’in üzerine yıkar. Ve çift bir yandan bu psikopat katili durdurmaya çalışırken, diğer yandan da masumiyetlerini kanıtlamak için polisten kaçmaya başlar. Texas Katliamı ve Amityville Horror’un yapımcılarından yine başarılı bir tekrar çevrim…

8 – Final Destination

Yapımı: 2000 – ABD, Kanada
Tür: Korku
Süre: 98 Dakika
Yönetmen: James Wong
Oyuncular: Ali Larter, Seann William Scott, Kerr Smith, Tony Todd, Devon Sawa
Senaryo: James Wong, Jeffrey Reddick, Glen Morgan
Yapımcı: Chris Bender, Craig Perry

Alex lise arkadaşları ile beraber Paris’e gezmeye gitmeye hazırlanmaktadır. 180 numaralı uçağın düşüşünü önceden gören Alex arkadaşlarını uyarır. Uçağa binmenin iyi bir fikir olmadığına ikna eder ve uçak da gerçekten düşer. Böyle bir kazadan kurtulmalarına rağmen arkadaşları garip bir şekilde bir bir ölür.Cinayetlerin yerini ve zamanını önceden sezmeye başlayan Alex ölüme karşı koymaya çalışır.

7 – Event Horizon

Yapımı: 1997 – ABD, İngiltere
Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Gizem, Korku
Süre: 96 Dakika
Yönetmen: Paul Anderson
Oyuncular: Laurence Fishburne, Jason Isaacs, Sam Neill, Joely Richardson, Kathleen Quinlan
Senaryo: Philip Eisner
Yapımcı: Jeremy Bolt, Lawrence Gordon

Yıl 2047, yedi yıl önce araştırma için güneş sistemimizin dışına gönderilen ve kaybolan ‘Event Horizon’ adlı uzay gemisini bulmak için bir kurtarma gemisi uzayın derinliklerinde yola koyulur. Araştırma ekibi kazazedeleri ararlarken korkunç sırlarla yüzleşmek zorunda kalacaklardır. Kazazedelerin ve ‘Event Horizon’un taşıdığı sır tüm gemi personelinin o güne kadar yaşamadığı bir vahşeti yaşamasına neden olacaktır.

6 – The Descent

Yapımı: 2005 – İngiltere
Tür: Korku, Macera
Süre: 99 Dakika
Yönetmen: Neil Marshall
Oyuncular: Natalie Mendoza, MyAnna Buring, Nora-Jane Noone, Shauna MacDonald, Alex Reid
Senaryo: Neil Marshall
Yapımcı: Christian Colson

İngiliz Sinema yazarları Birliği tarafından ‘Yılın En iyi Korku Filmi’ olarak değerlendirilen filmde, mağara inişi için bir araya gelen altı kız arkadaşın başından geçen korku dolu bir tatili konu almaktadır. Kızların iniş yaptıkları mağaranın derinliklerinde kendilerini aç ve vahşi yaratıklar beklemektedir. Düşen kayalarda mağaranın çıkışını kapatmıştır. Labirentimsi bu mağaradan çıkış yolu aramaya başlayan kızlar, eski sırların ortaya çıkmasıyla birbirlerine sırtlarını döneceklerdir.

5 – Deep Blue Sea

Yapımı: 1999 – Avustralya, ABD
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim
Süre: 105 Dakika
Yönetmen: Renny Harlin
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Thomas Jane, Stellan Skarsgård, Saffron Burrows, LL Cool J
Senaryo: Donna Powers, Duncan Kennedy
Yapımcı: Akiva Goldsman, Robert Kosberg

Bir grup bilim adamı, okyanusta izole edilmiş bir araştırma ensitüsünde Alzheimer hastalığınına çare arar. Bunun için bir tür köpek balığı kullanılır… Ama hesaplanmayan birşey varsa, balığın zekasının ileri boyutlara ulaşmasıdır.

4 – Dawn Of The Dead / 2004

Yapımı: 2004 – ABD, Kamboçya, Japonya, Fransa
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Korku
Süre: 101 Dakika
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Kevin Zegers, Ving Rhames, Sarah Polley, Lindy Booth, Mekhi Phifer
Senaryo: George A. Romero, James Gunn
Yapımcı: Wes Craven, Eric Newman

Bir gece içinde dünya, gerçeküstü boyutlarlardaki nedeni anlaşılamayan, açıklanamayan ve öldürücü bir belanın işgal ettiği ve ölülerin ölmediği, yaşayan bir kabusa dönüşür.

3 – Crimson Peak

Yapımı: 2015 – ABD
Tür: Korku
Süre: 119 Dakika
Yönetmen: Guillermo del Toro
Oyuncular: Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain, Charlie Hunnam, Burn Gorman
Senaryo: Guillermo del Toro, Matthew Robbins, Lucinda Coxon
Yapımcı: Guillermo del Toro

Yaşadığı aile faciasının ardından çocukluğundan beri tanıdığı arkadaşına duyduğu sevgiyle yeni tanıştığı bir yabancının çekiciliği arasında kalan Edith Cushing (Mia Wasikowska) zor bir karar vermek durumunda kalır. Geçmişinde yaşadığı talihsiz hatıralardan uzaklaşabilmek için çok da fazla tanımadığı Thomas ile evlenir. Ancak bu ev tuhaf evin adeta “hafızası” vardır.

2 – The Blair Witch Project

Yapımı: 1999 – ABD
Tür: Gerilim, Gizem, Korku
Süre: 81 Dakika
Yönetmen: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Oyuncular: Joshua Leonard, Heather Donahue, Sandra Sanchez, Michael C. Williams, Bob Griffin
Senaryo: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Yapımcı: Robin Cowie, Gregg Hale

Maryland ormanlarında 1940’larda birçok çocuk ortadan kaybolmuştur. Üç Sinema öğrencisi de Blair Witch adıyla bilinen bu efsane hakkında araştırma yapmak için ormana giderler. Yanlarında bir fotoğraf makinası, bir video kamera ve ses kaydedicisi vardır. Her adımda sesi ve görüntüyü kaydederek araştırmaya devam ederler. Günler sonra ormanda kaybolduklarını anlarlar ve ormana ulaşan son güneş ışığı da kaybolup akşam olunca üç öğrenciden bir daha haber alınamaz.

1 – The Autopsy Of Jane Doe

Yapımı: 2016 – İngiltere
Tür: Korku
Süre: 99 Dakika
Yönetmen: André Øvredal
Oyuncular: Emile Hirsch, Brian Cox, Olwen Catherine Kelly, Ophelia Lovibond, Michael McElhatton
Senaryo: Ian B. Goldberg
Yapımcı: André Øvredal

Tony Tilden (Brian Cox) ve oğlu Austin Tilden (Emil Hirsch) gizemli ölüm vakalarını araştıran iki memurdur. Günün birinde, ölüm nedeniyle ilgili hiçbir ipucuna rastlayamadıkları genç ve güzel Jane Doe cinayetini araştırmaya başlarlar. Jane Doe’nun kimliğini tespit etmeye çalışırken edindikleri tuhaf ipuçları, onları bazı korkunç gerçeklere doğru sürükleyecektir.

Stephen King’in izlememizi tavsiye ettiği 15 korku filmi listesi twittersinemalar ve bayazperde siteleri ışığında hazırlanmıştır.

Diğer en iyi filmler listelerimizi görmek isterseniz;

En iyi 10 sağlık temalı film

En iyi 20 western filmi

En iyi 10 korku filmi

En iyi 10 savaş filmi

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hakkında Mahir Bora Kayıhan

1997 yılından beri basın sektörünün birçok iş dalında görev aldım. Daha çok dergicilik konusunda görev aldığım sektöre 2014 yılından beri grafiker olarak da hizmet ediyorum. Üretmeyi, ürettiğini paylaşmayı seven biriyim. Çevremde bana "fikir adamı" derler, iyi bir fikrin tüm hatalarıyla sahiplenilip büyütülmesinden yanayım. Fikirleri severim...

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful

venusbet giris cratosslot giris betebet giris elexbet giris tipobet giris meritroyalbet giris marsbahis vdcasino grandbetting betwinner markobet sekabet izmir escort perabet eskiÅŸehir escort betboo giris bahisnow giris limanbet giris bahsegel giris betpas giris jigolo siteleri adana escort Elitbahis bahisnow tv turkbet betgaranti dellabet metroslot betturkey nisanbet jupwin aresbet bahisbudur lordcasino bahistek etrabet reynbet fashionbet betpuan afroditbet bizimbahis betmarlo musclebet casibom boxbahis ganobet hiperwin casinolevant okey oyna albibet betovis maksibet enobahis simdibahis julibet hipodrombet betizm slotcasino şimdibahis netxcasino hipodrombet betbey netxcasino betizm betbey elitbahis lordcasino jupwin casinoslot book of ra Holiganbet aspercasino zingabet bahisnow Musclebet casinoslot bahisnow Sahabet Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper Casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot casinoslot kralbet Bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow bahisnow Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino Hipercasino casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper casinoper hazır kupon Slotbar Casibom Hipercasino bahisnow bahisnow Redwin Jupwin Lordcasino Onwin bodrum escort Aresbet